Zakładamy wypożyczalnię samochodów

Na zachodzie wypożyczanie samochodów to dziś standard. W Polsce to jeszcze nowość, choć zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi ciągle rośnie. Ponieważ wypożyczalnia samochodów to na razie działalność niszowa, warto się zastanowić, czy nie postawić na taki biznes.

Żeby rozpocząć działalność w tym zakresie, potrzebna jest określona kwota pieniędzy. Przyjmuje się, że wypożyczalnia musi mieć co najmniej trzy samochody, a to są koszty rzędu 200 tys. zł. Samochody mogą być używane, ale powinny być nie starsze niż 3 lata. Ponieważ koszty są spore, więc zanim zdecydujemy się, że wypożyczalnia samochodów to jest właśnie to, koniecznie zróbmy analizę rynku. To pozwoli nam określić, jakie jest zapotrzebowanie na tę usługę w naszym rejonie i ewentualnie ustrzec nas w wejściu w ryzykowny lub wręcz niedochodowy biznes.
Jeśli analiza będzie pozytywna, to można się zastanawiać, skąd wziąć pieniądze. Niezłym wyjściem pozyskania środków na samochody jest ich leasing. Można też wziąć kredyt. Wtedy kalkulując koszty działania firmy doliczamy raty leasingowe. Wypożyczalnia samochodów powinna mieć parking. Trzeba przekalkulować, czy bardziej opłaca się go dzierżawić czy też kupić na własność.
Jakie przychody ma wypożyczalnia samochodów? To wszystko zależy od ilości samochodów i popularności firmy. Im większa oferta, tym więcej jest zleceń, a co za tym idzie, większy przychód. Przyjmuje się, że wypożyczalnia samochodów, mająca 3 do 5 aut, może przynieść miesięcznie nawet 35 tys. zł przychodu. Po odjęciu kosztów pozostanie od 5 do 10 tys. zł. Jak widać, jest to całkiem niezły interes. Ciekawym rozwiązaniem jest prowadzenie wypożyczalni jako drugiego biznesu. Wypożyczalnia samochodów znakomicie się sprawdzi, gdy np. mamy warsztat naprawy samochodów. Zacząć można od jednego samochodu, który dajemy w zamian za będący w naprawie i stopniowo rozbudowujemy flotę.

Innym pomysłem może być wypożyczalnia samochodów przy działalności agroturystycznej czy wypoczynkowej. W ten sposób klienci agroturystyki czy hotelu mogą zwiedzać okolicę, nawet jeśli nie przyjechali własnym samochodem.