Szaty liturgiczne, czyli ubranie księdza

Polska, jako kraj dużej ilości zdeklarowanych katolików jest również miejscem gdzie znajduje się największa ilość kościołów katolickich. W nich zaś odprawiane są liczne nabożeństwa, msze św. oraz inne spotkania modlitewne.

Możliwości w tym zakresie jest bardzo wiele aczkolwiek zdecydowana większość z nich realizowana jest przy pomocy księdza. Dokładniej rzecz biorąc ksiądz jest prowadzącym całą modlitwę. Jednocześnie zachowuje przy tym wszystkie tradycje a przede wszystkim ubiór, jaki przystoi na księdza.
Dokładniej rzecz biorąc ksiądz katolicki jest ubrany w odpowiednie szaty liturgiczne niezbędne dla danego okresu liturgicznego oraz rodzaju mszy, nabożeństwa, jakie w danym momencie jest odprawiane. A zatem w święta maryjne ksiądz jest ubrany w ornat koloru niebieskiego. W czasie smutnych uroczystości pogrzebowych ksiądz ma na sobie ornat koloru czarnego lub fioletowego. W przypadku modlitwy za męczenników kościoła ksiądz ubiera na siebie ornat koloru czerwonego. W pozostałe dni szaty liturgiczne są koloru zielonego.
Dodatkowo kolor złoty zastępuje wszystkie kolory liturgiczne i może być używany w przypadku braku ornatu w odpowiednim kolorze na dany dzień. To szaty wierzchnie. Oprócz nich ksiądz jest również ubrany w klasyczne białe szaty znajdujące się pod ornatem. Są to biała alba, humerał oraz welon. I dopiero w ten sposób przystępuje do odprawiania mszy świętej.

A takiego ubrania wymaga nie tylko procedura kościelna, ale również i tradycja, jaką musi zachować ksiądz kościoła katolickiego. Uczy się o niej i kultywuje ją w seminarium a potem również w pracy na każdej parafii.