Wydajne oświetlenie w biurach

Praca w biurze i przy ekranie monitora wymaga stosowania specjalnego rodzaju oświetlenia. Jest to kwestia niezwykle istotna bowiem źle dobrane światło w pomieszczeniach może powodować problemy ze wzrokiem. W biurach najczęściej stosowano w przeszłości lampy świetlówkowe. Na chwilę obecną odchodzi się od tego i coraz częściej montuje się lampy energooszczędne.

Sprawdzone lampy do biur

oświetlenie biuraBardzo często gdy rozpoczynamy pracę w nowej firmie i przychodzi czas na szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zostajemy informowani o tym jak powinno się ustawiać światło w pomieszczeniach gdzie będziemy wykonywać swoją pracę. Jak już wcześniej wspomniałem niegdyś standardem było stosowanie w domach i również w biurach lamp zwanych potocznie świetlówkami. Jednak mało kto wie, że te lampy nie świecą światłem ciągłym ale bez przerwy migają. Po długotrwałym przebywaniu w biurze z mrugającą lampą możemy odczuwać znużenie i zmęczenie oczu. Jeśli chodzi o oświetlenie biura to na chwilę obecną najczęściej stosuje się lampy zwane plafonami. Świecą one światłem o zimnej barwie i światło to jest rozproszone. W związku z tym taki rodzaj światła nie meczy za bardzo naszych oczu nawet wtedy gdy patrzymy wprost w jego źródło. Plafony są to lampy o kwadratowym kształcie, które najczęściej montuje się w lukach w sufitach podwieszanych. Stosowanie plafonów staje się na chwilę obecną popularne również w domach. 

Ogólnie rzecz biorąc oświetlenie biur z użyciem plafonów jest obecnie niezwykle popularne. Z tej racji, że w pracy spędzamy większą część dnia to nie możemy pozwolić na to by nasze oczy męczyły się przez nieodpowiednio dobrane żarówki czy lampy. Unikajmy w biurach żarówek o mocnym świetle. W szczególności nie zaleca się stosować w biurach żarówek wolframowych.