Krawiectwo wykorzystuje wiele ciekawych technik, dzięki którym odzież staje się jeszcze bardziej praktyczna i funkcjonalna. Jedną z nich jest wszywanie do ubrań rzepów, które skutecznie przytrzymują dwie warstwy materiału. Rzepy wykorzystuje się także w produkcji obuwia, galanterii, ale także w innych dziedzinach przemysłowych.
Rzep – czym jest i gdzie się go stosuje?
Rzep wymyślony został wiele lat temu i jak to bywa przy tak innowacyjnych wynalazkach – zupełnie przypadkiem. Jego początki związane były z krawiectwem, gdzie właściwie sprawdza się do dzisiaj. Jest świetną alternatywą dla zamków błyskawicznych lub ich idealnym dopełnieniem. Rzepy spotykamy choćby w kurtkach zimowych, torbach podróżnych czy butach – te ostatnie były swego czasu bardzo popularne, a do pewnego wieku rodzice zakupują swoim dzieciom buty z rzepami, nim te nauczą się wiązać sznurowadła. Taśmy rzepowe kupić można w większości pasmanterii – również w tych internetowych. Pozwalają one na dopasowanie materiału, są wykorzystywane w szyciu odzieży dla kobiet w ciąży oraz karmiących matek. Rzepy znaleźć można także w przemyśle medycznym – posiadają je ciśnieniomierze lub stoły operacyjne. Taśma rzepowa sprawdza się także w przemyśle rozrywkowym, niektóre tarcze do rzucania lotkami pokryte są właśnie rzepem. Rzep znalazł uznanie także wśród informatyków, świetnie spina kable, które tak bardzo lubią się plątać. Rzepy znajdziemy także w siłowniach czy studiach fitness – często przymocowane są do różnego rodzaju sprzętu.
Możliwość zastosowania rzepu w wielu dziedzinach życia czyni go niezwykle uniwersalnym i praktycznym. Najczęściej wykorzystuje się go w krawiectwie, jednak zarówno mechanika, medycyna jak i elektronika doceniają cechy rzepów, tworząc dzięki nim kolejne usprawnienia.