domy szkieletowe

Oszczędność i domy szkieletowe

Jak zminimalizować wydatki związane z energią jaką zużywamy w naszym domu? Pojęcie to interesuje niemalże każdego, kto budował, buduje, lub planuje budować dom. Jak więc to zrobić, choćby w najmniejszym stopniu, w końcu jak wiadomo, oszczędności nie są dużą wielkością jednorazową, ale wieloma mniejszymi.

Domy szkieletowe to duża oszczędność

domy szkieletoweDlatego też każda najmniejsza oszczędność generuje inne mniejsze. Oczywiście są domy pasywne, które są z założenia oszczędne, jednak są droższe w budowie. Załóżmy że mamy domy szkieletowe i domy prefabrykowane. Co więc zrobić, żeby jak najwięcej zaoszczędzić? Po pierwsze zajmijmy się solidnym ociepleniem. Ocieplenie działa w obie strony. Jeżeli jest ciepło na dworze, to ściany tak szybko nie przepuszczą ciepła do środka, a jeżeli mamy zimno, to ściany nagrzewają się a nie oddają ciepła na dwór, no i dodatkowo nie przyjmują chłodu. Powoduje to, że musimy mniej palić w piecu – koszty maleją. Co dalej? Najprostsza sprawa jaką jest wymiana na żarówki energooszczędne. Dzisiaj najlepsze żarówki diodowe mają pobór mniejszy niż 5W, gdzie klasyczne żarówki mają pobór ok 50W. Co jest jeszcze ciekawe, to inteligentny dom, który będzie wyłączał niepotrzebne odbiorniki prądu gdy powiedzmy nie ma nas w domu. Domy w Solcu mają często takie rozwiązanie. Generuje to również ogromne oszczędności. Oczywiście trzeba trochę w to zainwestować, jednak ostatecznie zyski są większe niż koszty, a o to nam przecież chodzi, nie?

No więc właśnie warto zainteresować się tego typu rozwiązaniami, które zwiększą oszczędność naszego domu, zostawiając więcej gotówki w naszej kieszeni, co pozwoli na choćby łatwiejszą spłatę kredu. Zakładając ratę miesięczną 800złtych i w sumie oszczędności rzędu 50złotych na miesiąc jesteśmy u tak już całkiem nieźle do przodu, szczególnie gdy kredyt spłacamy przez 20lat.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *