pielęgnacja ogrodów łódź

Ogród w miniaturze – specyficzna pielęgnacja ogrodów

Kiedy słyszymy słowo ogrody, kojarzą nam się zaraz wielkie przestrzenie pokryte trawą, wypielęgnowane krzewy i dekoracyjne drzewa, jakieś ścieżki i stawy. Moją domeną są usługi ogrodnicze, takie jak choćby projektowanie ogrodów – zdecydowanie najprzyjemniejsza część pracy.

Pielęgnacja ogrodów – ważna nawet w małym wydaniu

pielęgnacja ogrodów łódź

Nie zajmuję się jednak ogrodami z prawdziwego zdarzenia, po których można spacerować czy posadzić ładne kwiaty na klombach. Zawsze kochałam kontakt z przyrodą, jednak mieszkałam w małym mieszkaniu w bloku w Łodzi i nie mogłam pozwolić sobie na żaden ogród, miałam jedynie kaktusy na parapecie i pomidory na balkonie, jednak to nie to samo. Wpadłam wtedy na pomysł ogrodów miniaturowych, takich, które zmieszczą się wszędzie, ale będą cieszyły oczy i duszę. Niektóre z moich małych ogrodów umieszczam w szklanych kulach lub wielkich słojach, inne rozplanowuję w płaskich donicach. Jeśli dobrze się poszuka, można znaleźć rośliny, które imitują tuje lub krzewy. Idealnie do roli roślin w małym ogrodzie nadają się kaktusy i wszelakie sukulenty, takie jak choćby żywe kamienie. Bardzo przyjemne jest planowanie, jak będzie biegła ścieżka ułożona z małych kamyczków, tworzenie maleńkich stawów, stawianie figurek imitujących wielkie rzeźby na mchu. Niektóre z moich prac projektuję w taki sposób, by tworzyły zamknięty i samowystarczalny ekosystem, pielęgnacja ogrodów Łódź zamkniętych w słoju ogranicza się tylko do dbania o odpowiednią ekspozycję na światło słoneczne. Czasem w takim mikro światach umieszczam zwierzęta, takie jak krewetki, które pełnia ważną role w utrzymaniu równowagi. Nawadnianie ogrodów, które nie zostają zamknięte, nie jest zbyt trudną rzeczą.

Staram się dobierać rośliny o podobnych wymaganiach odnośnie wilgotności, jeśli się to jednak nie uda, informuję klienta, w jaki sposób ma wyglądać pielęgnacja ogrodów w miniaturze.