Kojec porodowy – konieczność w hodowli loch

 

Poród każdego ssaka wymaga spokojnego oraz wyciszonego otoczenia. Sprawa ma się tak samo w przypadku loch. Zarówno ona jak i małe prosięta wymagają ciszy oraz odgrodzenia od otaczających ich innych zwierząt. Niezwykle istotny element w przypadku tych zwierząt stanowi kojec porodowy. Jego konstrukcja uzależniona jest najczęściej od technologii zastosowanych w danej farmie oraz warunków budynkowych.

Jak wygląda konstrukcja kojca porodowego dla loch?

kojec porodowy dla lochRynek oferuje coraz to nowsze rozwiązania nawet w przypadku hodowli świń. Uwzględniają one przepisy wzajemnej zgodności czyli rozporządzenia, które określa minimalne warunki hodowli świń. Elementem, o który hodowca powinien zadbać jest stabilny kojec porodowy dla loch, który zapewni komfort zwierzętom oraz uchroni je przed ewentualnymi urazami. Sama porodówka powinna być wykonana oraz czyszczona z zachowaniem odpowiedniego poziomu higieny. Ważne, aby składała się ona z dwóch części, z których jedna przeznaczona jest dla lochy, druga z kolei dla małych prosiąt. W strefie przeznaczonej dla lochy powinno znaleźć się koryto na paszę oraz poidło. Ponadto musi być ona na tyle duża, aby zapewnić miejsce na jedzenie, legowisko oraz na obszar ze strefą gnojną.  Z kolei strefa dla młodych powinna zostać wyposażona w dodatkowe ogrzewanie w postaci promiennika podczerwieni bądź płyty grzewczej. W niej także powinno znaleźć się koryto na paszę oraz poidła zainstalowane na odpowiedniej dla prosiąt wysokości. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu strefy dla prosiąt, locha nie może do niej wejść, co daje pewność, że maluchy nie zostaną przygniecione przez matkę.

Rynek oferuje szeroki wybór jeśli chodzi o kojce porodowe dla loch. Do najczęściej wybieranych należą kojce ściołowe, które dają losze możliwość zaspokojenia naturalnych potrzeb behawioralnych do budowy gniazda. Warto mieć także na uwadze, że nowe przepisy zobowiązują do wydzielenia w każdym przypadku, w kojcu części ze ściółką.