W przemyśle używa się różnych substancji, które mają na celu wywołanie odpowiednich skutków oraz ochronę produkowanych produktów. Substancje używane w przemyśle żywnościowym muszą być przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia człowieka.
Wykorzystanie chlorku wapnia w przemyśle żywnościowym
Chlorek wapnia w przemyśle żywnościowym spełnia przede wszystkim rolę regulatora kwasowości. Jest też dobrą substancją utwardzającą oraz wiążącą. Dlatego też jest on szeroko wykorzystywany i obecny w wielu produktach żywnościowych, które spożywamy każdego dnia i używamy ich do przygotowania posiłków. Dodatek ten bardzo łatwo odnaleźć na etykietach produktów. W składzie produktów spożywczych chlorek wapnia określany jest jako E509. Chlorek wapnia można znaleźć przede wszystkim w produktach mlecznych (a więc wszelkich jogurtach, mlekach zagęszczonych czy twarogach), a także w sklepowych dżemach, marmoladach i innych produktach w których występują owoce – przede wszystkim w owocach puszkowanych. Chlorek sodu odgrywa bardzo ważną rolę w metabolizmie, co jest szczególnie ważne dla sportowców oraz dla osób czynnie uprawiających sport. Wpływa on także na wchłanianie się do organizmu człowieka wapnia, który jest niezbędny do utrzymania w prawidłowym stanie kości oraz stawów, a także jest potrzebny do prawidłowej pracy naszego serca oraz pozostałych elementów układu krwionośnego człowieka. Nie należy się więc go obawiać w składach produktów, ponieważ jest on bardzo potrzebnym dodatkiem.
Chlorek wapnia nie jest szkodliwy dla zdrowia – jednak jego nadmiar w diecie (przeważnie z powodu dodatkowego suplementowania) może powodować skutki uboczne. Dlatego też zaleca się, aby dodatkowe wzbogacenie naszej diety chlorek wapnia konsultować z lekarzem, a nie przyjmować na własną rękę.