Taśmy odblaskowe ratują rocznie wiele istnień

Dni stają się już coraz dłuższe, nadchodzący rok zaś będzie obfitował w długie weekendy. Nic więc dziwnego, że wszyscy powoli zaczynają planować wyjazdy za miasto. Rok rocznie pojawia się ten sam apel ale nadal wiele osób zapomina zabrać ze sobą zdrowy rozsądek. Urlop należy zaplanować tak, aby nie był tym ostatnim w życiu.

Bezpieczeństwo na wyjazdach – sprawa wciąż zaniedbywana

taśmy odblaskoweWielu młodych ludzi dni wolne spędza pod namiotami, nad wodą. Piękne okoliczności przyrody sprzyjają dobrej zabawie, pojawia się alkohol a wtedy często wyparowuje rozum. Temat ten wydaje się oklepany, a jednak każdego sezonu słyszy się o kilkudziesięciu nieszczęśnikach, którzy po skoku na główkę wylądowali na wózku inwalidzkim lub wiedzeni nadmierną beztroską stracili życie w niespokojnej wodzie. Wiele mówi się także o bezpieczeństwie pieszych na drodze. Najzwyklejsze taśmy odblaskowe, światełka czy lampka czołówka znacząco zwiększają nasze szanse bezpiecznego dotarcia do celu. Na nie oświetlonej drodze kierowca ma szansę dostrzec pieszego odzianego w ciemne ubranie dopiero przed samym jego minięciem. Każdy wypadek losowy który zmusi kierowcę do nagłej zmiany kierunku jazdy albo nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię może być tragiczne w skutkach. Odblaski znacząco zwiększają widoczność. Także dzikie zwierzęta warto wcześniej ostrzec o naszej obecności a one świetnie wyłapią światło odbite. Niespodziewane z nimi spotkanie może wywołać nieprzewidziane reakcję i również być bardzo niebezpieczne.

Badania niezależnych ośrodków naukowych wskazują, że noszenie światełek odblaskowych po zmroku zapobiega rocznie około tysiąc dwustu wypadkom drogowym. Wielkim problemem są natomiast wciąż wypadki w wodzie, żadne kampanie reklamowe nie przynoszą rezultatu a rpczna liczba wypadków nie zmienia się od lat.