Fotograf jako najważniejszy gość weselny – zdjęcia ślubne

Fotograf to w pewnym sensie jedna z najważniejszych postaci, które pojawiają się na uroczystości zaślubin oraz na organizowanym wieczorem weselu. Wygląda to tak oczywiście głównie z punktu widzenia tych par młodych, dla których bardzo istotne jest posiadanie pięknych pamiątek w postaci zdjęć upamiętniających godnie i wiernie cały ten dzień.

Zdjęcia ślubne robione przez zawodowego fotografa

 

zdjęcia ślubneKażdy fotograf posiada pewien określony wachlarz usług, jakie jest gotów świadczyć wynajmującym go parom. Dotyczy to zarówno rodzaju sporządzanych przez niego zdjęć, ale również czasu, jaki poświęci na wykonanie swojej pracy. Fotograf, który krąży wśród młodej pary, jej rodzin i znajomych, realizuje zwykle trudne zadanie wykonania profesjonalnego fotoreportażu ślubnego. Będzie prawdopodobnie dążył do tego, by wmieszać się w tłum widzów, choć oczywiście trudno jest przegapić jego obecność. Nie powinien jednakże w żaden sposób narzucać się swoją osobą, argumentując to zadaniem, jakie ma do wykonania.
Profesjonalny i doświadczony specjalista od fotografii ślubnych rejestruje to, co jest mu dane zobaczyć. Od innych gości weselnych różni się tym, że zwraca uwagę na istotne szczegóły i detale, których uchwycenie w kadr pomaga mu oddać symboliczną warstwę przeżywanej uroczystości. Jako osoba obdarzona wyjątkowym wyczuciem estetycznym, postrzega rzeczywistość jako korowód scen godnych uwiecznienia, przestrzeń pełną wiele mówiących rekwizytów. Zdjęcia ślubne są postrzegane jako jedne z najważniejszych, namacalnych pamiątek tego szczególnego dnia, dlatego też obecność fotografa podczas uroczystości, a nawet przygotowań do niej, jest w zasadzie kwestią niejako oczywistą i niewywołującą zaskoczenia wśród gości.

Metoda reportażowa to w zasadzie jedyna forma profesjonalnej fotografii, przy sporządzaniu której fotograf nie ma zbyt wielkiego wpływu na to, co obserwuje i stara się uchwycić obiektywem aparatu. Stara się jak udokumentować jak najlepiej toczące się wydarzenia i o tym należy pamiętać, obserwując jego poczynania podczas tego szczególnego dnia.