Czym czyścić kostkę brukową?

 

Popularnym rozwiązaniem w wielu domach jednorodzinnych jest wyłożenie podjazdu kostką brukową. To bardzo praktyczny materiał, który nie wymaga wiele jeśli chodzi o pielęgnację czy czyszczenie. Od czasu do czasu należy umyć ją i zaimpregnować. Jak to zrobić? Jakie są sposoby na usuwanie trudniejszych zabrudzeń?

Skuteczne sposoby na mycie kostki brukowej

Preparaty do kostki brukowejWybierając kostkę brukową, która ma posłużyć nam długie lata, warto już w sklepie zastanowić się nad tym, która z nich jest lepsza. Wiele kostek posiada bowiem warstwę zabezpieczającą, która nakładana jest w sposób fabryczny. Są to specjalne impregnaty, które mają na celu zabezpieczenie powierzchni kostki przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć czy mróz, oraz przed zabrudzeniem. Uchroni nas to przed częstym myciem oraz przedwczesną wymianą podłoża na nowe. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami kostki nieimpregnowanej, warto poczytać o tym, jak chronić jej powierzchnię i czym ją czyścić. Przede wszystkim, po umyciu jej należy zastosować specjalne preparaty do kostki brukowej, tak zwane impregnaty. Kostkę należy oczyścić z wszelkich plam oraz mchu. Normalne zabrudzenia i piasek można usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej i zwykłej wody. Jeśli mamy do czynienia z tłustymi plamami, pomocny może okazać się płyn do naczyń lub dedykowany, profesjonalny środek myjący. Mech najczęściej usuwa się szczotką lub jakimś ostrym narzędziem, które dostanie się w najmniejsze zakamarki.

Czyszczenie kostki brukowej wcale nie należy do trudnych zadań. Jeśli zaopatrzymy się w dobrej jakości myjkę ciśnieniową oraz odpowiednie preparaty, nie powinno to sprawić żadnego problemu. Kostkę brukową warto także zaimpregnować, aby ochronić ją przed czynnikami zewnętrznymi oraz wnikającym brudem. Jeśli chodzi o trudne plamy – szybka reakcja odgrywa największą rolę.