Istnieje kilka sposobów na rozdrobnienie odpadów drzewnych i innych o podobnej charakterystyce, jednak najbardziej popularnym sposobem jest użycie rębaków. Rodzai rębaków jest kilka, jednak jeden z nich jest szczególnie ciekawy jeśli chodzi o sposób pracy oraz efektów jakie możemy uzyskać za jego pomocą. Aby praca była lekka, miła i przyjemna warto zainwestować w profesjonalną maszynę.
Zakup rębaka tarczowego – czy warto?
Jednym z wielu rodzai rębaków, jest ten działający na zasadzie tarcz. Tego typu rębak powinien być w większym stopniu dopasowany do potrzeb użytkownika. Warto zwrócić uwagę czy będzie on rozdrabniał gałęzie oczyszczone czy też gałęzie posiadające odrosty. Najłatwiej rębak tarczowy radzi sobie z gałęziami oczyszczonymi. W takim przypadku też nie potrzebny jest wałek pobierający, który znacznie zmienia działanie urządzenia. Jeśli zaś chodzi o gałęzie zanieczyszczone o odrastające mniejsze gałęzie, to w tym przypadku bez wałka pobierającego nie da się nic zrobić. Głównym problemem jest to, że podczas rozdrabniania rębak zapycha się, dlatego wałek pobierający jest niezbędny. Obecność wałka pobierającego znacznie podwyższa cenę rębaka oraz spowalnia jego pracę. Rębak tarczowy wyposażony może być również w dźwignię wałka pobierającego, która umożliwia cofnięcie się zakleszczonego materiału lub pełni funkcję wyłącznika awaryjnego. Istotne jest, aby tego typu podajnik był dosyć duży, co bardzo ułatwia z nim pracę. Rębak tarczowy to zazwyczaj urządzenie, które zasilane jest za pomocą ciągnika.
Warto wyposażyć się także w specjalny wałek ze sprzęgłem przeciążeniowym, gdyż takie rozwiązanie może zapobiec zbyt wczesnej awarii rębaka, a w gorszym przypadku samego ciągnika. Warto wziąć pd uwagę wszystkie te aspekty podczas zakupów.