Agregaty chłodnicze – jak wybrać odpowiednie?

Agregat chłodniczy to centralny punkt układu klimatyzacji. Zajmuje się dostarczeniem czynnika chłodniczego o odpowiednio niskiej temperaturze do chłodnicy, który odbierany jest i rozprowadzany systemem kanałów. Agregaty klimatyzacji działają identycznie, jak agregaty zamontowane w naszych lodówkach. Zasilane są energią elektryczną (230V lub 400V), zainstalowane są zazwyczaj na zewnątrz budynku: na ziemi, dachu lub ścianie.

Sterowanie opiera się na układzie elektronicznym pieca oraz termostacie pokojowym. Agregaty chłodnicze to doskonałe urządzenia stosowane, jako klimatyzacja – w dużych oraz małych obiektach przemysłowych itd. W wielu specjalistycznych i energooszczędnych procesach stosowanych w przemyśle swoje zastosowanie znajdują właśnie agregaty chłodnicze, aby wspomóc precyzyjne kontrolowanie oraz sterowanie chłodzenie technologiczne. W wielu biurach, w celu utrzymania odpowiedniego chłodzenia lub grzania stosowany jest agregat wraz z połączeniem z klimakonwektorami. Wybierając odpowiedni agregat należy zastanowić się, jakie są nasze wymagania, ponieważ dzisiejsze systemy chłodzące są bardzo zaawansowane technologicznie. Należy dostosować je odpowiednio do zastosowania oraz rodzaju obiektu. Agregaty chłodnicze różnią się przede wszystkim sposobem chłodzenia, czyli powietrzem, wodą, agregaty z oddzielnym skraplaczem oraz agregaty skraplające. Każde z nich spełnia inne wymagania. Warto, więc przyjrzeć się każdemu z osobna. Najczęściej stosowane są agregaty chłodzone powietrzem. Dostępne są dwie wersje: z samym chłodzeniem oraz z pompą ciepła. Są tanie, wszechstronne, sprawne i niezawodne. Dostępne są również agregaty z free coolingiem, dzięki którym redukowane jest zużycie energii nawet do 75 %. Przy temperaturze zewnętrznej poniżej 2 stopni Celsjusza, chłodzenie jest dosłownie darmowe. Dzięki temu taki agregat ma szansę działać dużo dłużej. Agregaty chłodzone wodą są bardzo niewielkie i wymagają również małej przestrzeni. Zajmują się produkcją zimnej oraz ciepłej wody, stosować je można jednocześnie do grzania oraz chłodzenia.

Bardzo elastyczne są agregaty chłodnicze, ponieważ wykorzystując skraplacz zewnętrzny dostosowują się do bardzo skrajnych wymagań. Natomiast agregaty skraplające zastosować można w klimatyzacji, chłodnictwie oraz wentylacji. Decydując się, więc na inwestycję, jaką jest agregat chłodniczy, należy dokładnie określić jego przeznaczenie oraz miejsce, w którym ma się znajdować. Pozwoli to wybrać odpowiedni jego rodzaj, który będzie wydajny i posłuży wiele lat.