Może się wydawać, że szybciej uzależniają się osoby, którym brakuje silnej woli i pewności siebie. Łatwiej ulegają wpływom innych i szybciej podejmują decyzje, które nie są dla nich korzystne. Z pewnością jest w tym nieco prawdy, ponieważ wiele osób uzależnionych potwierdza, że po dany środek sięgnęło za namową innych. Alkoholicy natomiast początkowo piją tylko w towarzystwie. Znajomi mają zatem wpływ na to, co robimy, jednak nie są w stanie później nam pomóc.
Działanie zamkniętych ośrodków leczenia uzależnień
Wcale nie jest trudno stwierdzić, czy dana osoba ma problem z używkami. Osoby, które każdego dnia mieszkają z kimś uzależnionym widzą, jak bardzo zmieniło się jego zachowanie, a nawet wygląd. Zarówno narkoman, jak i alkoholik, nie przejmuje się codziennymi obowiązkami. Zaniedbuje pracę, szkołę, rodzinę i szuka jedynie sposobu na zdobycie zakazanego środka. Jedynym sposobem na to, aby mógł wrócić do normalnego życia, jest długotrwała terapia. Trzeba znaleźć najlepszy zamknięty ośrodek leczenia uzależnień NFZ w całości pokryje koszty pobytu pacjenta w ośrodku. Po wejściu na oddział, pacjent zostaje odizolowany od zewnętrznego otoczenia. Początkowo nie można go nawet odwiedzić. Pierwsze dwa tygodnie przeznaczone są na oczyszczanie organizmu. Jest to jeden z najtrudniejszych etapów leczenia. Pojawiają się objawy silnej grypy, zawroty głowy, omamy, bóle brzucha. Wszystko ustępuje po kilkunastu dniach i wtedy można dla danego pacjenta przygotować plan terapeutyczny. Nie będzie mógł opuścić ośrodka przez co najmniej kilka miesięcy.
Wiele osób myśli, że używki nie są w stanie zmienić jego życia na gorsze. Mają dawać radość, jednak szybko okazuje się, że przejmują kontrolę nad umysłem. Człowiek uzależniony ma problem z podejmowaniem decyzji, a jego myśli krążą tylko wokół używek. Jedynie pobyt na oddziale zamkniętym dobrego ośrodka daje szansę na to, aby wygrać walkę z nałogiem i odzyskać dawne życie, które wolne było od szkodliwych substancji.