Ile kosztuje zamontowanie paneli fotowoltaicznych?

 

Ile kosztuje produkowanie własnego prądu za pomocą ogniw fotowoltaicznych? Czy ich zamontowanie rzeczywiście się opłaci? Jak najbardziej tak, bo koszty zamontowania paneli są niewielkie względem możliwych do osiągnięcia zysków. W praktyce wygląda to tak, że koszt zależy od ilości kilowatów, które panele mają produkować w ciągu roku.

Cena standardowej instalacji fotowoltaicznej

panele fotowoltaiczne toruńNa koszt całej instalacji fotowoltaicznej składa się zarówno ilość paneli jak i oczywiście koszty pracy firmy, która będzie je montowała. Do obliczenia ceny instalacji trzeba wziąć przede wszystkim zużycie prądu dla danego domu, na którym instalacja ma zostać zamontowana. Przyjmuje się średnio, że optymalna instalacja dla domu jednorodzinnego do taka, która będzie produkować około pięciu tysięcy kilowatogodzin prądu rocznie. W tym celu potrzebne będą panele fotowoltaiczne Toruń, których moc określona będzie na poziomie sześciu kilowatów. A to dlatego, że wydajność takich ogniw słonecznych w praktyce wynosi około osiemdziesięciu procent z deklarowanej przez producenta. W każdym razie taka moc powinna w zupełności wystarczyć do tego, żeby przez cały rok cieszyć się w domu darmowym prądem. Koszt takiej instalacji wyniesie około trzydziestu tysięcy złotych. To bardzo uśredniona cena instalacji dla domu jednorodzinnego zużywającego standardowe ilości energii elektrycznej. Dokładne obliczenia i projekt instalacji wykona firma, która panele będzie montować.

W każdym domu można cieszyć się dzisiaj zupełnie darmowym prądem. Ważne jest to, żeby instalacje fotowoltaiczną mądrze zaprojektować. Dlatego najlepiej wybrać firmę doświadczoną, nawet kosztem wyższej ceny. Bo w całej instalacji fotowoltaiki najważniejsze jest to, żeby ją naprawdę dobrze zaprojektować. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno zapotrzebowanie na prąd jak i powierzchnię dachu do wykorzystania na montaż instalacji.