Zdrowe zęby to zdrowe dziąsła, dlatego powinniśmy o nie dbać. Namnażające się bakterie mogą powodować zapelenie dziąseł, a nieodpowiednia higiena oraz profilaktyka może wywoływać choroby dziąseł, które często wiążą się z utratą zębów. Jakie objawy powinny naś zmartwić i skierować natychmiast do drzwi dentysty.
Profilaktyka i leczenie chorób dziąseł
Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest krwawienie dziąseł podczas szczotkowania. Najczęściej jest to wywołane pojawieniem się stanu zaplanego, które z czasem może przechodzić na kość stanowiącą podporę zębów. Jest to skutek namnażania się bakterii obecnych w płytce zębowej. Nieścierana powoduje ciągłe ich rozprzestrzenianie i rozmnażanie, dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Jednak nie tylko baktrerie są przyczyną zapalenia dziąseł. Często może to być również następstwo alergii, niedobór witaminy C, skutek palenia tytoniu, nadużywania alkoholu badź zmian hormonalnych zachodzących podczas ciąży. Z pewnością jednak nie powinno lekceważyć się takich objawów jak obrzęk, zaczerwienienie, ból, krwawienie podczas szczotkowania, cofanie się dziąseł (odkrywanie szyjek zębowych), nagła nadwrażliwość zębów w okolicach dziąseł czy przesówanie się zebów, mogą to być przyczyny najpopularniejszej choroby dziąseł czyli paradontozy. Najprostszym sposobem leczenia paradontozy, który polecają dentyści we wczesnych stadiach jest usunięcie kamienia nazębnego by dziąsła mogły wrócić na swoje miejsce. Jeśli to nie pomoga konieczne będzie skuteczne leczenie chorób dziąseł we Wrocławiu bądź innej klinice w Polsce, zajmującej się takimi przypadkami.
Tam profesjonalni lekarze stomatolodzy zajmą się problemem, podając leki do dziąseł zawierające takie substancję jak propolis, aloes, a także leki przeciwzapalne. W ostatecznych przypadkach, stosuje się zabiegi laserowe. Odpowiednio wcześnie zaczęta profilaktyka leczenia paradontozy, pozwala nam dłużej zachować własne zęby, bez konieczności wstawiania implantów.