Audyt energetyczny

Zużycie energii w zakładach przemysłowych

Rosnąca produkcja zakładów przemysłowych sprawia, że potrzebują one coraz większe ilości energii w celu zapewniania optymalnych warunków funkcjonowania swojego parku technologicznego. Sytuacja ta jest dostrzegalna zarówno w skali mikro jak i makro. W wyniku tego elektrownie na terenie kraju są zmuszone do otwierania nowych bloków energetycznych, które z reguły funkcjonują dzięki spalaniu paliw kopalnych takich jak węgiel kamienny czy brunatny.

Audytor dostarcza rzetelnych danych

Audyt energetycznyTo z kolei powoduje wydzielanie się szkodliwych gazów do atmosfery, które są wynikiem spalania paliw stałych. Obecnie przepisy krajowe i międzynarodowe nakazują ograniczenie takich praktyk. Właśnie dlatego w zakładach przemysłowych bardzo często dochodzi do sytuacji, w których koniecznym jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań mających na celu optymalizację procesów. W takiej sytuacji wato skorzystać z porady eksperta, który przeanalizuje procesy zachodzące w zakładzie oraz wskaże możliwe ścieżki oraz kroki które mogą być podjęte w celu ograniczenia zużycia energii. Audyt energetyczny jest jedną z podstawowych czynności, które należy wykonać w pierwszej kolejności. Rolą audytora jest analiza stanu obecnego oraz wskazanie możliwych przedsięwzięć, które mogą zostać podjęte w celu jego poprawy. Warto dodać, że audytor bardzo często współpracuje z technologami danego zakładu, którzy w porozumieniu z nim ustają sposób modernizacji linii technologicznych.

Właśnie dlatego bardzo ważnym wymogiem jest stopień komunikatywności osoby, która wykonuje audyt. Cechy interpersonalne, posiadane kompetencje oraz uprawnienia to najważniejsze wymogi, które musi spełnić audytor. Wynikiem audytu jest sprawozdanie, które przedstawia w jasny i rzetelny sposób zrealizowane czynności i często jest podstawą do inwestycji dla zarządu. W ten sposób możliwym staje się osiągnięcie oszczędności przy jednoczesnym unowocześnieniu linii produkcyjnych. 

Leave a Comment