Zdalne sterowanie opryskiwaczami rolniczymi

 

W rolnictwie duży nacisk kładzie się na odpowiednią pielęgnację upraw. Wykonuje się to nie tylko poprzez odpowiednie nawożenie, ale także oprysk pestycydami, które eliminują niepożądaną roślinność na polu. Oprysk wykonuje się specjalnym opryskiwaczem przymocowanym do ciągnika.

Nowoczesny komputer do opryskiwacza

komputery do opryskiwaczyTradycyjne opryskiwacze działały w sposób niekontrolowany, poprzez układ ciśnieniowy wypuszczały oprysk przez dyszę. Ciśnienie było regulowane ręcznie za pomocą pokrętła na pompie. Powodowało to dużą stratę środków ochrony roślin, które często były podawane w nadmiarze. Aby zapewnić optymalny oprysk swoich upraw trzeba stosować nowoczesne komputery do opryskiwaczy, które służą do automatycznej regulacji siły oprysku. Są one sprzężone z elektrozaworem i automatycznym regulatorem pompy i sterują nimi poprzez impulsy elektryczne. Komputer jest umieszczony w kabinie, a sterowanie nim odbywa się zazwyczaj poprzez odpowiednio przystosowany panel sterowniczy, który ułatwia tą pracę traktorzyście. Można na nim regulować ilość oprysku, jaka ma się wydobywać z dyszy, a komputer w taki sposób steruje zaworami i pompą, aby ten wynik uzyskać. Dodatkowo dostosowuje te ustawienia względem prędkości ciągnika, tak, aby w momencie jego zwolnienia ograniczyć ilość oprysku, która wydobywa się z dysz, a w przypadku zwiększenia prędkości podnieść tą wartość. Wszystko się odbywa w taki sposób, aby na metr kwadratowy powierzchni przypadała zadana ilość oprysku.

Nowoczesne technologie w rolnictwie to klucz do sukcesu rolnika, gdyż usprawniają pracę i ograniczają często koszty samej uprawy. Dzięki pełnej kontroli nie marnuje się oprysków i nie wykorzystuje się ich zbyt dużą ilość, co wpływa znacząco nie tylko na portfele rolników, ale również na środowisko naturalne.