Współcześnie produkowane sprzęty kuchenne coraz częściej mają bardzo krótką przydatność, ponieważ produkuje się je z coraz mniej wytrzymałych materiałów. Bardzo często zatem pokrywają się korozją lub pękają po kontakcie z gorącą wodą lub rozgrzanym olejem. Są jednak pewne elementy, z których korzystać można przez bardzo długie lata bez konieczności ich wymiany na nowe.
Specjalne właściwości blachy żaroodpornej
Z pewnością każdy z nas ma babcie, która korzysta z nieśmiertelnych garnków oraz blach do pieczenia. Bywają one być może naznaczone lekką spalenizną, jednak nierzadko znacznie lepiej nadają się do gotowania, smażenia czy pieczenia niż piękne i lśniące, produkowane współcześnie sprzęty kuchenne. Cóż jednak wpływa na to, że stara blacha żaroodporna spisuje się lepiej od nowej? Odpowiedź jest bardzo prosta – materiał, z jakiego są wykonane obydwie. Obecnie do stali dodaje się substancje, które mają zapobiegać przywieralności do nich produktów spożywczych podczas obróbki termicznej. Faktycznie są one pomocne, jednak przez bardzo krótki czas. Znacznie lepiej sprawdzają się stare dobre blachy żaroodporne, które wystarczy przecież nasmarować masłem oraz posypać bułką tartą, żeby pieczone w nich ciasta z łatwością odczepiały się od ich powierzchni. Taką blachę można także wyłożyć specjalnym papierem do pieczenia, co również pozytywnie wpłynie na sam proces pieczenia, zachowując nieprzywieralną powłokę na całej jej powierzchni.
Jak więc widać, współczesne rozwiązania nie zawsze muszą być takie skuteczne i trwałe. Niekiedy użycie starej, odziedziczonej po babci blachy żaroodpornej może się okazać znacznie lepszym rozwiązaniem. Pieczone na starszych blachach ciasta, ciasteczka czy pieczenie smakują też zdecydowanie lepiej od tych przygotowanych w nowoczesnych piecach.