Różnorodność surowców i materiałów wykorzystywanych w przemyśle jest ogromna i trudna do ogarnięcia przeciętnym rozumiem. Jak się okazuje mimo upływu 6000 lat od kiedy odnotowano pojawienie się filcu jest on ciągle bardzo pożądanym i niezastąpionym surowcem do wytwarzania wielu elementów.
Niezastąpiony filc z włókien naturalnych
Produkowany obecnie filc naturalny to włóknina powstająca na bazie naturalnego włosia zwierzęcego, a w szczególności owczego runa. Wytwarzanie filcu naturalnego opiera się na tak zwanej metodzie bitej zwanej także spilśnianiem. Podstawą tej metody jest dokładne przemieszanie włosia z wodą i równomierne rozłożenie oraz zbicie pod ciśnieniem. Filc naturalny najczęściej jest wzbogacony włóknami syntetycznymi co znacznie podnosi odporność filcu na zagrożenia płynące ze środowiska naturalnego. Najczęstszym dodatkiem syntetycznym jest poliester lub nylon. Filc jest produkowany w bardzo różnych grubościach i można mu nadawać różnorodną barwę choć najczęściej pozostaje naturalnie szary. Z filcu naturalnego produkuje się znakomite uszczelki do systemów olejowych i do smarowania elementów ruchomych maszyn. Filc naturalny to również bardzo pożądany surowiec do wyrobu galanterii i różnorodnych ozdób. Jest powszechnie wykorzystywany w meblarstwie jako podkładki pod meble. Filc posiada bardzo dobre właściwości izolacji termicznej oraz akustycznej. Pewne odmiany filcu naturalnego określane mianem filcu technicznego znajdują zastosowanie w budownictwie gdzie tworzy się z niego warstwy separacyjne.
Na filc jest ogromne zapotrzebowanie w różnych gałęziach gospodarki. Jest on podstawą istnienia wielu branż mimo iż z pozoru jest to materiał przestarzały. Obecnie produkuje się dwa rodzaje filcu naturalny oraz syntetyczny.