Samo słowo wentylacja oznacza cyrkulację powietrza, jaka zachodzi pomiędzy pomieszczeniem, w którym na co dzień przebywamy, a środowiskiem zewnętrznym. Jednakże, doskonale wiemy, że cyrkulacja, jaką zapewniają nam siły natury zwyczajnie nie wystarcza, aby w domu, czy w biurze zachowane były optymalne warunki. Wtedy rozwiązaniem staje się wentylacja mechaniczna.
Różne mechanizmy:
Najprostsza wentylacja koncentruje się na transporcie powietrza z otoczenia do wnętrza pomieszczeń i odwrotnie. Parametry powietrza w tym przypadku nie ulegają zmianie. W sytuacji, gdy tak się dzieje, gdy wilgotność czy temperatura powietrza są zmieniane, wówczas mamy do czynienia z klimatyzacją. Tłoczone przez kanały wentylacyjne powietrze trafia do wnętrza budynku tak, aby zapewnić osobom w nim przebywającym pewien poziom komfortu.
Ale jednocześnie pojawia się kwestia utraty ciepła, które wychodzi z pomieszczenia i trafia do powietrza na zewnątrz budynku. Aby utratę tą zniwelować stosuje się tak zwaną rekuperację, będącą procesem odzyskiwania. Rekuperator, jako urządzenie służące do odzyskiwania, zmniejsza zużycie energii potrzebnej na zapewnienie komfortu cieplnego i jednocześnie stabilizuje temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Rekuperacja jest bardziej rozwiniętym systemem wentylacyjnym. Jeszcze bardziej rozwija go gruntowy wymiennik ciepła. Jest to urządzenie w znacznym stopniu podnoszące sprawność wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.
Ciepło czerpane z gruntu jeszcze bardziej ogranicza straty ciepła powodowane wentylacją.