rekuperacja częstochowa

Wentylacja grawitacyjna i rekuperacja

Wentylacja grawitacyjna jest to naturalny sposób wietrzenia domu. Taka wentylacja działa na zasadzie efektu kominowego. Efekt ten wykorzystuje różnicę gęstości powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

Zalety posiadania wentylacji i rekuperacji w domu

rekuperacja częstochowa

Powietrze, które jest cieplejsze jest gęstsze od tego chłodniejszego z zewnątrz dlatego ucieka do góry komina. W tym przypadku nie wystąpi takie zjawisko jak rekuperacja Częstochowa. Wrocław jest miastem, gdzie do wentylacji grawitacyjnej montuje się rekuperatory, jednak nie jest to już wentylacja grawitacyjna, a mechaniczna. W tym przypadku w mieszkaniach latem potrzebna jest klimatyzacja. System wentylacji grawitacyjnej składa się z przewodu kominowego, który wystaje, aż nad dach. To dzięki temu przewodowi do środka dostaje się świeże powietrze. W obecnych czasach także potrzebne są nawiewniki w stolarce okiennej, w stolarce drzwiowej lub ścianie. Dawniej, gdy okna oraz drzwi były nieszczelne, to powietrze dostawało się poprzez nieszczelną stolarkę. Wentylacja jest wykorzystywana w domach do usuwania nieprzyjemnych zapachów, dwutlenku węgla oraz wilgoci. W przypadku wentylacji grawitacyjnej należy pamiętać, że zawsze musi napływać świeże powietrze do pomieszczeń. Jeśli tak nie będzie to może się to odbić na samopoczuciu, a także na zdrowi mieszkańców. Według polskiego prawa wentylacja grawitacyjna musi usuwać zużyte powietrze z łazienki, kuchni, pomieszczeń bez okien oraz kotłowni. Poza tym musi zapewniać świeże powietrze w pomieszczeniach. Do tego dobrze jeśli w łazience, toalecie oraz kuchni zamontuje się wyciągi. Wentylatory wyciągowe w razie konieczności mogą zapewnić znacznie większą wymianę powietrza.

Do tej pory wentylacja grawitacyjna jest najbardziej znanym sposobem wentylacji domów. Wentylację mechaniczną z rekuperacją stosuje się od nie niedawna i jest to jeszcze mało znana metoda na wietrzenie swojego domu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *