Produkty zbożowe znajdują się w piramidzie żywienia na jednym z najważniejszych miejsc, ponieważ są doskonałym źródłem węglowodanów. Jednak nie wszystkie zboża są jednakowo wartościowe, przez co niektóre osoby z nich rezygnują.
Jakie są rodzaje mąk bezglutenowych?
Idąc do piekarni, bez problemu znajdziemy jasne pieczywo, które w przeważającej części jest wykonane z mąki pszennej, która jest najtańsza, ale też najmniej wartościowa. Wypieki z niej są niemalże jałowe i poza węglowodanami prostymi, nie zawierają nic więcej. Zdecydowanie lepsza jest mąka bezglutenowa, z której także są wykonywane przeróżne pieczywa, ciasta i ciasteczka. Co prawda różnią się one w smaku i nieco w konsystencji niż klasyczne produkty pszenne, ale są za to prawdziwą bombą witaminową. Z tego względu warto choć raz na czas sięgnąć po wyroby z takiej mąki, bo dostarczymy swojemu organizmowi wielu cennych składników i witamin. Do głównych rodzajów mąk bezglutenowych trzeba zaliczyć mąkę jaglaną wytwarzaną z ziarna prosa, mąkę gryczana, która powstaje przez zmielenie gryki czy kokosową, będącą efektem zmielenia wiórków kokosowych. Mąkę bezglutenową można uzyskać, mieląc różne rodzaje orzechów, na przykład laskowe, włoskie czy nawet migdały. Wykonując z niej wypieki, trzeba pamiętać o mieszaniu jej z innymi gatunkami mąk, ponieważ brak glutenu powoduje, że po dodaniu płynnych składników, mąka nie będzie się tak dobrze kleiła jak pszenna. Cechą charakterystyczną takich wypieków jest ich duża kruchość.
Ponadto wyroby z maki bezglutenowej często przejmują delikatny aromat użytej mąki. Dzięki temu ciastka z mąki orzechowej będą intensywnie nią pachniały i też smakowały. Tego typu mąki można kupić w wielu sklepach ze zdrową żywnością lub samodzielnie zrobić w domu.