Skuteczne zabezpieczenia ognioochronne

Budynki są szczególnie narażone na działanie ognia, ponieważ wybuch pożaru jest wysoce prawdopodobny ze względu na dużą ilość łatwopalnych produktów. Jednym sposobem na zmniejszenie ryzyka, jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń.

Jak się zabezpiecza stalowe konstrukcje?

zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowychArchitekci i budowniczy stale pracują nad wprowadzeniem coraz to lepszych rozwiązań zabezpieczających budynki przed działaniem pożarów. Jedne skupiają się na przeciwdziałaniu pożarom, a inne mają na celu skuteczne ugaszenie już istniejącego. Szczególnie narażone na działanie ognia są budynki, które maja stalowe konstrukcje. Jak wiadomo, stal pod wpływem wysokich temperatur staje się bardzo giętka i podatna na odkształcenia, co może grozić zawaleniem budynku. Dlatego też zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych są niezbędne. Ich zastosowanie w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wybuchu pożaru oraz pozwala skutecznie go ugasić jeżeli już się pojawi. Zabezpieczenia tego typu dzielą się na czynne i bierne. Zabezpieczenia ogniochronne bierne w sytuacji pojawienia się ognia, nie są w stanie go skutecznie ugasić, mogą jednak spowolnić jego rozwój, dlatego też należy je stosować. Są to przede wszystkim różnego rodzaju impregnaty, zabudowy betonowe czy powłoki nanoszone bezpośrednio na stal, dzięki czemu temperatura w obrębie konstrukcji znacznie wolniej się podnosi. Moment krytyczny stal może osiągnąć już nawet po kilkunastu minutach, dlatego konieczne jest jej właściwe zabezpieczenie już w momencie budowy.

Każdy budynek potrzebuje skutecznego zabezpieczenia przeciwpożarowego, ale  stalowe konstrukcje szczególnie. W tego typu zabudowaniach są one wymagane prawnie. Poza samą ochroną konstrukcji, konieczna są też czynne zabezpieczenia, które znajdują się wewnątrz budynków.