Rodzaje druku cyfrowego

Drukarnia to zakład produkcyjny zajmujący się wytworzeniem różnorodnych wyrobów poligraficznych, a w szczególności mogą to być gazety i czasopisma, jak również szereg druków akcydensowych łącznie z opakowaniami. Często wykonywanych metodą jaką jest druk cyfrowy. Drukarnia to miejsce, które odwiedzają głównie przedsiębiorcy, po to aby skorzystać z jej usług.

Druk cyfrowy to jest to co najbardziej ich interesuje.

Z drukarnią do czynienia mają najczęściej przedsiębiorcy, którzy chcą zareklamować swoja firmę. Do drukarni idzie taki człowiek po to aby wykonać ulotki z ofertą firmy czy wizytówki aby można było zostawić je potencjalnym klientom. Obecnie wraz z rozwojem techniki drukarnie rozszerzają swoja działalność pomimo że już coraz mniej ludzi czyta książki. Jednak drukowane są gazety, ulotki różnych firm i wizytówki. W obecnych czasach popularny jest druk cyfrowy. W takim druku materiały do druku są dostarczane metodami cyfrowymi np. zapis na dysku przenośnym flash. Taki zapis komputerowy pozwala na druk bezpośredni. W przypadku nośnika przenośnego obraz jest kasowany i zapisywany na nowo przy każdym druku. Obraz takiego druku jest tworzony w maszynie drukarskiej i to bezpośrednio w miejscu z którego rozpoczyna się druk. Jest kilka metod druku cyfrowego. Najpopularniejsze z nich to elkografia, termografia, ink-jet oraz jonografia, magnetografia polegające na zasadzie elektrostatyki.

Druk cyfrowy wykonuje się również na maszynach wielkoformatowych. Można go podzielić na:

  • lateksowy (barwniki na bazie wody),
  • solwentowy (barwniki odporne na warunki atmosferyczne), ekosolwentowy (druk o wyższej rozdzielczości),
  • pigmentowy (jest odporny na warunki fizyczne)
  • barwnikowy(jest tani ale najmniej trwały, nieodporny na promieniowanie UV) oraz
  • druk UV(cechuje go wysoka trwałość koloru ale słaba trwałość mechaniczna).

Taka metodą można wydrukować wiele rzeczy. Jeśli drukujemy duże reklamy które będą narażone na działanie karuków atmosferycznych, to trzeba wybrać odpowiednią metodę. Jeśli zależy nam na czasie to druk cyfrowy będzie odpowiedni. Jeśli jednak mamy duży nakład do wydrukowania bardziej opłacalny będzie druk offsetowy.