Poziom wód gruntowych a osadzenie szamb betonowych

Nie do wszystkich miejsc dociera system kanalizacji. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach nie ma takich możliwości, w związku z czym mieszkańcy muszą sobie radzić sami z pozbywaniem się nieczystości. Obecnie można skorzystać z dwóch rozwiązań.

Pokrywa szamba jako podjazd dla samochodu

szamba betonowe radomPierwszym jest instalacja przydomowej oczyszczalni w pobliżu domu jednorodzinnego. Tu jednak zdarza się, że nie nie ma możliwości otrzymania zgody na taką oczyszczalnię (z powodu blisko znajdujących się studni itd.). Dlatego częściej stosowane jest takie rozwiązanie jak szambo. Firmy, które zajmują się montażem szamb, mają w swojej ofercie takie zbiorniki jak szamba betonowe oraz szamba plastikowe. Nadal częściej wybierane są szamba betonowe – głównie ze względu na ich cenę. Zbiorniki betonowe są po prostu tańsze niż szamba plastikowe, które dodatkowo trzeba odpowiednio zabezpieczać. Takie szamba betonowe radom można kupić już za kilka tysięcy złotych (nawet za 2 tysiące). Cena zawiera też transport zbiornika i jego montaż. Zaletą szamb betonowych jest też to, że są bardzo wytrzymałe. Nie ma możliwości, by ciężkie szambo betonowe zostało wypchnięte na powierzchnię przed podnoszące się wody gruntowe. Niestety w przypadku szamb plastikowych się to zdarza, bo mają one bardzo lekką konstrukcję. Szambo betonowe idealnie osadza się w gruncie. Sama pokrywa szamba także wykonywana jest z betonu.

Wiadomo, że jest to materiał bardzo trwały, dlatego taka pokrywa może znajdować się na trasie wjeżdżającego do garażu samochodu, czy sama w sobie może stanowić miejsce parkingowe. Zbiornik betonowy może mieć różną pojemność. Szamba betonowe instaluje się na większych działkach, na które bez problemu może wjechać samochód ciężarowy oraz dźwig. W przypadku mniejszych posesji wybiera się szamba plastikowe.