Dezynfekcja różnych powierzchni w domu jest czymś normalnym i prawie każdy ją wykonuje. Można także skutecznie oczyszczać powietrze, dzięki specjalnemu urządzeniu o nazwie ozonator. W podobny sposób działa się w zakładach pracy.
Gdzie znajdują zastosowanie ozonatory?
Nie wystarczy przewietrzyć pomieszczenia, aby pozbyć się z niego groźnych bakterii, wirusów, pleśni czy grzybów. Poza tym, że unoszą się w powietrzu, to mogą także wnikać w ściany czy znajdować się na różnych powierzchniach. Z takimi czynnikami chorobotwórczymi może sobie poradzić jedynie ozonator przemysłowy, który generuje ozon o dużej objętości. Na rynku znajdziemy ozonatory do własnego użytku, które mają średnią moc i nadają się do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni około pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Można nimi ozonować powietrze, meble, wodę do picia czy produkty spożywcze. Istnieją także ozonatory przemysłowe, które nadają się do zastosowania w zakładach pracy takich jak: fabryki tworzyw sztucznych, wędzarnie, oczyszczalnie ścieków czy pieczarkarnie. Pomieszczenia poddane działaniu ozonu są sterylnie czyste, bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych. Podczas ozonowania, trzeba się stosować do podstawowych zasad bezpieczeństwa, a mianowicie, nie wolno przebywać w ozonowanym pomieszczeniu, ponieważ ozon w dużym stężeniu jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. Po kilkunastu minutach od zakończenia ozonowania, można bezpiecznie do niego wejść i je przewietrzyć. Obsługa urządzenie jest bardzo prosta więc każdy sobie z nim poradzi.
W domach i mieszkaniach, generatory ozonu są jeszcze rzadko wykorzystywane, ale w przemyśle już od dawna są one obecne. Dezynfekujące działanie ozonu jest bardzo dobrze znane, a przede wszystkim jest bezpieczne w porównaniu do innych metod.