Operowanie guzów nowotworowych w klatce piersiowej

W Polsce mamy całkiem sporo lekarzy specjalistów, którzy zajmują się chirurgią klatki piersiowej. Takie zabiegi zawsze są bardzo ryzykowne, ale obecnie wykorzystuje się techniki jak najmniej inwazyjne. Każdy pacjent, u którego ma zostać wykonana taka operacja, musi przejść najpierw szczegółowe badania – w tym bardzo ważne badanie anestezjologiczne.

Zachowanie marginesu bezpieczeństwa przy wycinaniu guza

chirurgia klatki piersiowej bydgoszczOperacjom poddawane są często osoby starsze, które różnie reagują na środki znieczulenia ogólnego. Pacjent jest podłączany w czasie operacji do respiratora. W przeciwnym razie po otwarciu klatki piersiowej doszłoby do wyrównania ciśnień i zapadnięcia się płuc. W obrębie klatki piersiowej wykonuje się przeróżne zabiegi. Najczęściej dotyczą one wycinania guzów nowotworowych. Wiele nowotworów przerzutuje do płuc. Jeśli w płucach znajduje się pierwotny guz nowotworowy, należy go jak najszybciej wyciąć. W takiej sytuacji wycinany jest fragment płata płucnego, cały płat płucny lub nawet kilka płatów. Z pewnością chirurgia klatki piersiowej bydgoszcz spełni oczekiwania pacjentów. Każdy guz musi zostać wycięty z zachowaniem marginesu bezpieczeństwa. Margines może wynosić nawet kilka centymetrów. Jest to bardzo ważne, ponieważ w obrębie pola operacyjnego nie mogą pozostać żadne komórki nowotworowe. W przeciwnym razie doszłoby do szybkiego nawrotu i rozrastania nowych guzów. Wiadomo, że guzy nowotworowe powstają nie tylko w obrębie płuc.

Mogą one dotyczyć samej opłucnej, czyli błony, która otacza płuca. Guzy nowotworowe w śródpiersiu dość często pojawiają się również w sercu. Wycinanie takich guzów to bardzo skomplikowana operacja. Czasami otwiera się klatkę piersiową, by korygować pierścienie tchawicze czy wady związane z przełykiem. Wykonuje się tutaj dojścia od strony mostka lub żeber.