Nowoczesne warianty kabur sportowych

Kabury do pistoletów sportowych są dość uniwersalne, gdyż większość modeli projektowana jest z myślą o najczęściej używanych pistoletach, dostępnych dla cywilnych strzelców. Niektórzy strzelcy sportowi używają jednak pistoletów o bardzo masywnej budowie, przede wszystkim służących do polowań na dużym dystansie.

Kabury do pistoletów wielkokalibrowych

kaburaPistolety do polowań o zwiększonych gabarytach nie mieszczą się w standardowych kaburach, do które nie są przeznaczone do ich przenoszenia, dlatego też strzelcy sportowi i myśliwi którzy korzystają z tego typu broni krótkiej zazwyczaj sięgają po wyspecjalizowane modele kabur. Typowa kabura do przenoszenia pistoletu do polowań jest powiększoną wersją standardowej kabury skórzanej do pistoletów krótkich, aczkolwiek różni się od niej materiałem, z jakiego uszyto część transportową. Kabury te bowiem szyte są w całości z cordury, o wiele bardziej wytrzymałego materiału niż skóra, a do łączenia poszczególnych elementów używane są nici przeplatane stalowymi drutami. Pistolety do polowań są bowiem o wiele cięższe niż typowa broń krótka, a ich duża waga może szybko powodować nadwyrężenie materiałów o niewielkiej wytrzymałości. Dla tych strzelców, którzy preferują nowoczesne rozwiązania w kwestii mocowania kabury dostępne są również warianty umożliwiające zamocowanie kabur na kamizelce posiadającej system MOLLE, lub też na pasie dyspozycyjnym o odpowiedniej szerokości.

Nie różnią się one od standardowej odmiany kabur na pistolety wielkokalibrowe, posiadając tą samą wytrzymałość, aczkolwiek o wiele większą funkcjonalność. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie by kabury z mocowaniem MOLLE nosić przy zwykłym pasie czy szelkach. Wymaga to jedynie dobrego wyregulowania pasów mocujących, zajmującego najwyżej kilka sekund.