Nowoczesne konstrukcje halowe wykonywane są w głównej mierze z płyt warstwowych, które umożliwiają bardzo szybkie wznoszenie obiektów. Kolejnym argumentem za użyciem płyt tego typu jest ich niska waga dzięki czemu budowle można posadowić na gruncie i małej zwięzłości gdzie inne technologie nie mogą być wykorzystane.
Zalety i budowa nowoczesnych płyt warstwowych
Nowoczesna płyta warstwowa PIR przewyższa wszystkie inne płyty pod względem trwałości i parametrów izolacji termicznej. Swoje walory zawdzięcza rdzeniowi wykonanemu ze sztywnej, lekkiej pianki poliizocyjanouretanowej (PIR). W porównaniu do płyt warstwowych z rdzeniem wykonanym z wełny mineralnej, styropianu posiada kilkudziesięciokrotnie wyższe wartości izolacyjne przy znacznie cieńszej warstwie. Pianka PIR jest odporna na działanie agresywnych czynników klimatycznych, wielu substancji chemicznych oraz czynników biologicznych takich jak mchy, porosty, glony i gryzonie. Należy również wspomnieć o podwyższonej odporności na działanie płomieni dzięki czemu konstrukcja obiektu jest trwalsza i nie ulega szybkiemu zawaleniu. Rdzeń z pianki PIR osiąga różne grubości aby dopasować płytę do potrzeb konstrukcyjnych. Oprócz pianki PIR w skład budowy płyty warstwowej wchodzą okładziny z blachy stalowej zabezpieczonej organicznie przed korozją. Producenci używają blach falistych, trapezowych i płaskich w zależności od ich przeznaczenia. Panele warstwowe PIR posiadają frezy w bocznych krawędziach co ułatwia montaż i likwiduje mostki termiczne na połączeniach.
Płyta warstwowa jest elementem konstrukcyjnym oraz izolacyjnym służącym do wznoszenia ścian zewnętrznych, wewnętrznych, sufitów oraz do wykonywania znakomitych pokryć dachowych. Są one również stosowane do wykonywania dociepleń suchych elewacji.