Ładnie, kolorowo – bezużytecznie

Jeszcze kilka lat temu, nie było osoby, która by nie wiedziała, co to znaczy ciężka strona internetowa. Teraz w erze szybkiego Internetu, problem ten zaczyna zanikać, dla przeciętnego użytkownika Internetu, problem nieładującej się strony, to już praktycznie coś niespotykanego. Tym bardziej, jeżeli jesteśmy właścicielami strony internetowej, lub prowadzimy portal informacyjny, czy bloga, zwracajmy uwagę na wagę naszej strony, w przeciwnym razie, potencjalny czytelnik, po kilku próbach zniechęci się do zaglądania na nią. 
Skąd się biorą za duże strony internetowe? Tu możemy na początek podziękować właścicielom stron, którzy uważają, że im więcej ruchomych, kolorowych, elementów i wyskakujących banerów, tym strona ciekawsza. Im więcej banerów sponsorowanych tym większy zysk. Niestety nie jest to tak analogiczne. Drugą grupą „winną” za ciężkich stron są graficy. 
„Zabijmy stronę flashem”.http://fitness-macadamia.pl/ Czasami to jedyna myśl, jaka przychodzi nam do głowy, gdy próbujemy dokopać się do treści strony internetowej czy portalu. Artykuły informacyjne, znajdujące się w zakamarkach strony, otwierające się po 5 przekierowaniach, gdzie za każdym razem musi nam się otworzyć olbrzymi baner z kotkiem śpiewającym kolędy? Potencjalny czytelnik zniechęca się bardzo szybko, gdy musi czekać kilka minut zanim odnajdzie szukane informacje. 
Ale wracając do grafików. Tworząc banery reklamowe na stronę, pamiętajmy, aby uważnie kontrolować ich wagę. Duże portale informacyjne ograniczają wielkości banerów nawet do 20-30 kb. Baner ważący kilkaset kb może będąc jedynym na stronie, nie sprawi szczególnej różnicy, ale już kilka takich banerów i nagle okazuje się, że treść reklamowa strony, waży kilka razy więcej niż informacje na niej zawarte. Używając gotowych efektów flash, tworzymy setki warstw, a używając kilku zdjęć do baneru mającego mieć wielkość 200×300 pikseli zabijamy jego wartość merytoryczną, a przyczyniamy się do ogromnego skoku jego wagi. 
Pamiętajmy też, że jednak są wśród nas nadal użytkownicy korzystający ze słabego łącza. 

 

Więcej informacji: http://fitness-macadamia.pl/