Istotna zmiana w prawie bankowym dotyczy możliwości płacenia rat kredytów hipotecznych denominowanych w walucie obcej niekoniecznie w złotych. Kredytobiorca do tej pory musiał spłacać raty kredytu po kursie waluty narzuconej przez bank. Korzystna zmiana w zakresie przepisów prawa bankowego dała kredytobiorcom możliwość spłacanie rat kredytu również w samej walucie. Zatem kredytobiorca może np. kupić euro lub franka szwajcarskiego w wybranym przez siebie kantorze, dzięki czemu może liczyć na znacznie korzystniejszy kurs takiej waluty.
Kredyty pod zastaw nieruchomości należą do najtańszych kredytów na rynku. Stopa oprocentowania kredytu jest w dużej mierze uzależniona od ryzyka, jakie bank ponosi w związku z przekazaniem kredytobiorcy pieniędzy do dyspozycji. W przypadku kredytu hipotecznego bank zabezpiecza się na wypadek niespłacania rat nieruchomością.W księgach wieczystych nieruchomości zastawionej kredytem hipotecznym jest zapis o obciążeniu. jeżeli kredytobiorca zalega od dłuższego czasu z płatnością rat to bank staje się właścicielem nieruchomości.
Okres spłaty pożyczki pod zastaw nieruchomości jest długi. Może oscylować od 20 do nawet 35 lat. Długiemu okresowi kredytowania towarzyszy niskie oprocentowanie, marże i prowizje bankowe. Realne oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosi około 9% w skali roku. Z uwagi na tak niskie oprocentowanie kredyty hipoteczne zaciąga praktycznie każdy prywatny inwestor, który myśli o budowie lub remoncie generalnym domu lub mieszkania.
W przypadku kredytów hipotecznych bank ma także kontrolę nad wydatkowaniem środków pochodzących z kredytu. Pieniądze są uruchamiane stopniowo w miarę postępów na budowie. Dzięki temu bank ma większą pewność, że środki kredytowe rzeczywiście są przeznaczane na budowanie nowej nieruchomości.