Jakimi narzędziami operuje pracownia projektowa?

Projekt to pierwszy krok do wybudowania budynku lub jakiejkolwiek innej budowli. Jest jakby powołanie pewnej idei do życia. Na projekcie widzimy, jak w przyszłości będzie wyglądał dany obiekt. Wizję projektanta wciela się w rzeczywistość. Projektant wykorzystuje w swojej pracy określone narzędzia. Pracownie projektowe dysponują całością nowoczesnego sprzętu i oprogramowaniem niezbędnym do wykonania dokumentacji projektowej według obowiązujących norm.

Dzięki temu pracownia projektowa nie musi zatrudniać firm zewnętrznych i może oferować usługi w konkurencyjnej cenie. Nowoczesne oprogramowanie umożliwia szybszą realizację zleceń. Podstawowym programem jest AutoCAD 2013. Jest to jedno z najlepszych narzędzi do wykonywania dokumentacji projektowej 2D. Efekt prac projektowych, pracę nad zleconym projektem klient śledzić na bieżąco. Na życzenie zlecającego w trakcie współpracy może on mieć wgląd powstającą dokumentację techniczną. Kolejną aplikacją jest Intersoft Arcadia Architektura Wykorzystuje się ją podczas tworzenia wizualizacji 3D przyszłego domu. Program pozwala wykonywać profesjonalnie rzuty i przekroje architektoniczne. Dzięki Intersoft Arcadia Architektura możliwe jest tworzenie realistycznych wizualizacji dających możliwość dokładnego poznania domu, zanim jeszcze zostanie wybudowany. Istotnym programem w pracowni projektowej jest Intersoft Arcadia Termo, służący do sporządzania charakterystyki energetycznej nowo powstającego budynku. Klientowi daje to możliwość poznania realnego zapotrzebowania pomieszczeń w domu na ciepło. Oznacza to, że użytkownik ma wpływ na sposób ogrzewania swojego domu i może planować wysokość rachunków za ciepło. Z kolei program Norma Pro wykorzystuje się do wykonywania kosztorysów i przedmiarów.

Kosztorys jest podstawą planowania budowy domu i źródeł finansowania budowy domu. Pracownie dysponują również wysokiej, jakości sprzętem drukującym. Od jakości druku zależy, czy projekt spodoba się klientowi i czy będzie realizowany w postaci budowy.