Jakie żarówki wybrać do domu?

 

Przyszedł czas wymiany żarówek w domu dlatego zaczęłam czytać o oświetleniu led. Dotąd zakup takiego oświetlenia wiązał się z dość dużym wydatkiem jednak obecnie ceny żarówek led znacznie spadły. Do kupienia mam żarówki z różnymi gwintami ale to nie problem –  do wyboru mamy żarówki gu10, e14, e27 a także g9.

Zdecydowałam się na ledową żarówkę o mocy 5w

żarówka led 5wTeraz muszę jeszcze odpowiednio dobrać moc żarówek. Patrzymy nie tylko na moc ale także na ilość emitowanych lumenów. Żarówki ledowe pobierają mało prądu wiec mają inne oznaczenie wat – ale jak to porównać z tradycyjnymi żarówkami? Przykładowo żarówka led 5w swoją mocą odpowiada żarówce tradycyjnej o mocy 50w. W porównaniu ze starymi modelami jest ona oszczędniejsza w poborze energii elektrycznej o niemal 90 procent. Jeżeli przeliczymy to sobie przez liczbę punktów oświetlenia znajdujących się w domu oraz czas w jakim światło jest zapalone otrzymujemy naprawdę sporą oszczędność. Dodatkowo żarówki led są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia oraz żywotne -działają nawet pięćdziesiąt tysięcy godzin. Dzięki temu są one wymieniane znaczniej rzadziej niż żarówki standardowe. Do wyboru mamy dwie barwy żarówek – ciepłą i chłodną. W jednym i drugim wariancie, dzięki zastosowanej technologii są bezpieczne dla oczu i nawet gdy przebywamy długo w ich świetle nie męczą ich. Jest to także bardzo ekologiczny wybór – żarówki led nie zawierają w swojej budowie elementów z ołowiu i rtęci, dzięki czemu nie muszą być utylizowane.

Stosowanie żarówek led ma same zalety. Sama w domu zdecydowałam się i wymieniłam całe tradycyjne oświetlenie na ledowe zamiennikami. Wydaje się, że jest to już najbardziej oszczędny system oświetlenia ale producenci wciąż prześcigają się w ciągłym poprawianiu jakości oraz energooszczędności swoich produktów.