Różnego rodzaju folie stały się nieodłącznym elementem codzienności. Najczęściej spotykamy je w sklepach spożywczych. Ekolodzy nie zostawiają suchej nitki na foliowych reklamówkach, które zaśmiecają otoczenie i rozkładają się przez kilkadziesiąt lat. Folie zabezpieczają towar przy transporcie. Folie stretch stanowią w chwili obecnej najtańszą i najbardziej efektywną form zabezpieczania ładunków na paletach.
Są łatwe w aplikacji, można je stosować nawet w automatyzowanych liniach produkcyjnych Produkt jest niezwykle uniwersalny, w zasadzie pozwala na zabezpieczanie do transportu oraz przed brudem i uszkodzeniami wszelkiego typu ładunków o bardzo nieregularnych kształtach. Ciekawostką jest informacje, że folie stretch są stosowane dla zabezpieczenia przed pyłem wulkanicznym silników samolotów. Podstawową funkcją omawianej folii jest zabezpieczenie ładunku podczas transportowania i magazynowania. Folie typu stretch mogą być produkowane w dwóch technologiach: rozdmuchowa i wylewnej. Technologia wylewna jest bardziej wydajna, dominuje w produkcji folii do owijania palet. Z kolei technologia rozdmuchowa pozwala na produkowanie folii odpornych na przebicie, o niezwykle wysokich właściwościach klejących. Taka folia stretch zawiera dodatki zapobiegające powstawaniu pleśni, grzybów, utrudnia gryzoniom dostęp do owiniętego nią produktu, a poza tym jest odporna na promieniowanie UV. Folie wykonane w technologii wylewnej są rozciągliwe i zapobiegają sklejaniu się palet przy ciasnym załadunku. Jak widać wybór rodzaju folii stretch zależy od potrzeb klienta. Każda z nich sprawdzi się w odmiennych warunkach.
Rozwój produkcyjny folii idzie w kierunku zmniejszania jej grubości i zwiększenia szybkości produkcji. Rozwój technologii produkcji folii zmierza także w kierunku multiplikowania warstw i obniżenia energochłonności procesów produkcyjnych. Chodzi o to, aby produkcja była tańsza, co przyczyni się do obniżenia ceny folii i popularyzacji tego materiału. Należy wybierać folię, która zapewni bezpieczeństwo towarom.