Jakie książki o Gdańsku warto przeczytać?

Gdańsk to nie tylko jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce, to również miasto o wielkim znaczeniu w dziejach naszego kraju. „Encyklopedia Gdańska” zawiera informacje o dziejach miasta i wybitnych mieszkańcach, takich jak: Jan Heweliusz, Artur Schopenhauer, Gunter Grass, Anna Walentynowicz czy Lech Wałęsa. Gdańsk miał olbrzymie znaczenie dla rozwoju nauki i kultury, a także dla politycznych dziejów Polski. Ciekawą formę literacką ma książka Jerzego Sampa „Gdańsk w baśniowej szacie”.

Opowiadania zostały napisane w konwencji baśniowej, ale posiadają funkcję dydaktyczną. Każdy z utworów poświęcony został jakiemuś konkretnemu miejscu w Gdańsku lub bliskiej okolicy. Znajdziemy tam wątki związane z zabytkowymi budowlami, przedmiotami, ważnymi postaci i wydarzeniami. Większość z nich po raz pierwszy doczekała się w owej książce swego literackiego wizerunku. Na tak rozumiany wizerunek miasta składają się wątki od czasów przedchrześcijańskich, aż po naszą rzeczywistość. Wiek zaś odbiorcy tej książki o Gdańsku nie ma tu większego znaczenia – przeznaczona jest dla każdej osoby, którą fascynuje Gdańsk. Dzieciom z pewnością spodoba się książka Andrzeja Januszajtisa „Legendy dawnego Gdańska”, którą można przeczytać, jako bajkę przed snem. Książka to zbiór najpiękniejszych baśni i legend z Gdańska i okolic. Legendy opracowano na podstawie historycznych źródeł i publikacji z XVI-XX wieku. Walorem publikacji jest zachowanie autentycznych wątków. Stare podania i opowieści autor opowiada własnymi słowami. W osobnym rozdziale dodano wybór dawnych zwyczajów i wierzeń żeglarskich.

Dzięki temu czytelnik poznaje nie tylko legendy Gdańska, ale także wierzenia i zwyczaje mieszkańców. Historia miast to nie tylko potwierdzone dzieje, ale także legendy, które wyjaśniają pochodzenie nazwy, powstanie miasta. Historia to nie tylko dzieje polityczne i wojenne, ale także życie codzienne mieszkańców – ich troski, praca, rodzina, wierzenia będące połączeniem chrześcijaństwa z wszelkimi wierzeniami pogańskimi.