Kiedy rok temu wyruszyliśmy z żoną na majówkowy wyjazd, nie spodziewaliśmy się, że odmieni on nasze życie na zawsze. Nie dotarliśmy do domku letniskowego, w którym mieliśmy spędzić weekend. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od domu nasze auto z drogi zepchnął pijany kierowca.
Uchwyty dla osób niepełnosprawnych
Sam wyszedłem z wypadku z kilkoma zadrapaniami, jednak moja żona doznała poważnego urazu kręgosłupa i od tego czasu musiała poruszać się na wózku inwalidzkim. Zamiast się zamartwiać, czułem że muszę działać. Postanowiłem przygotować nasz dom na powrót żony ze szpitala. Jednym z najważniejszych udogodnień, które musiałem zainstalować były uchwyty w łazience, żeby Renata mogła z niej korzystać samodzielnie. Potrzebny był mi uchwyt półokrągły i uchwyt prosty sklep internetowy, w którym chciałem zrobić zakupy zawierał wiele pomocnych informacji co do montażu takich poręczy. Większość uchwytów posiada udźwig 120 kilogramów, są one wykonane ze stali węglowej i nierdzewnej, czemu zawdzięczają swoją wytrzymałość i są odporne na działanie wody, powodujące powstawanie korozji. Uchwyty takie sprawdzą się zatem idealnie w wilgotnym środowisku łazienki. Uchwyty proste mają wręcz uniwersalne zastosowanie. Można je zamontować pod prysznicem, przy sedesie oraz w każdym dowolnym miejscu, gdzie osoba niepełnosprawna może potrzebować podparcia. Należy jednak przed montażem dobrać odpowiednią metodę do danego typu powierzchni. Do łazienkowych płytek najlepiej jest przykleić uchwyty odpowiednim, wodoodpornym klejem.
Uchwytów nie powinno się przymocowywać do ścianek z karton – gipsu, ponieważ mogą one nie wytrzymać siły nacisku, w efekcie czego ściana ulegnie zniszczeniu, a osoba korzystająca z uchwytu, przewróci się. Uchwyty mają gumowe nakładki, zapobiegające ześlizgiwaniu się dłoni.