Jak działają regulatory temperatury?

Regulatory temperatury zaliczają się do działu automatyki przemysłowej. Regulator to urządzenie, które ma za zadanie wytworzenie sygnału sterującego, jeśli kontrola pomiarów zacznie wykazywać różnice pomiędzy tym zaprogramowanym (właściwym), a rzeczywistym. Co to oznacza w praktyce?

Taki regulator jest zaprogramowany, aby wyczuwać różnicę temperatur. Jeśli przykładowo została w nim zakodowana temperatura odpowiednia 10 stopni Celsjusza – jednak odczuwalna (rzeczywista) zaczyna się od niej różnić – urządzenie to generuje odpowiedni sygnał. Co więc zaczyna się dziać? Jeśli temperatura jest zbyt niska – włącza się urządzenie grzewcze, jeśli zbyt wysoka – chłodzące. Są to regulatory bezpośredniego działania, składające się z układu pomiarowego, właściwego regulatora oraz elementu, który bezpośrednio odpowiedzialny jest za dokonanie zmiany. Takie regulatory są dość tanie i proste, nie wymagają żadnego dodatkowego zasilania. Przykładem takiego zastosowania regulatora bezpośredniego działania są na przykład żelazka. Nie można ich jednak stosować w urządzeniach, gdzie pomiar musi być bardzo dokładny, ponieważ jego wynik nie zawsze jest w stu procentach precyzyjny. W takich sytuacjach najlepiej, więc zastosować regulatory temperatury elektryczne oraz elektromechaniczne. Dzięki swojej budowie pozwalają na dokonywanie niemal pewnych i precyzyjnych wyników oraz programowania temperatury. Przyglądając się bliżej budowie każdego z takich regulatorów temperatury można wyodrębnić człon wykonawczy oraz regulacyjny. Ich działanie polega na wykorzystaniu właściwości rozszerzalności cieczy.

W praktyce oznacza to, iż ciecz w takim procesie zwiększa swoją objętość oraz unosi w górę element „pływający”, co skutkuje zamknięciem zaworu. Regulatory temperatury znajdują zastosowanie przede wszystkim w instalacjach domowych oraz przemysłowych, mających za zadanie kontrolować odpowiednie wskaźniki temperatur oraz w razie potrzeby – uruchamiać procesy chłodzenia oraz grzania. A zatem wszystkie najważniejsze elementy.