Jak dbać o swój komputer – poradnik początkującego informatyka

Wraz z rozwojem technologii otrzymaliśmy coraz to nowsze i doskonalsze sprzęty. Należą do nich pecetowce, mieszczące się dziś niemal we wszystkich domostwach. Pecety osobiste służą nam zazwyczaj do realizowania różnorakich prac i rachunków biurowych oraz przeglądania plików multimedialnych, jak dla przykładu obrazów, muzyki albo Internetu. Pomysł komputerów zrodził się na początku lat 70, jednak ciężko stwierdzić, jaki stworzony komputer w tamtych latach był pierwszy, ale dużo świadczy o tym, iż pionierskim komputerem była konstrukcja Billa Gatesa i Eda Robertsa – Altair 8800.

Niezaprzeczalnym faktem jest natomiast inny sprzęt, który jako pierwszy był wytwarzany hurtem – Apple I. Na początku lat 70, spółka Apple stworzyła proste programy typu arkusz kalkulacyjny oraz edytor treści, co spowodowało, że komputer był użyteczny w pracach biurowych. Następnym stadium w rozwoju komputerów było zrobienie graficznego interfejsu użytkownika, który znacząco ułatwił pracę na pececie. Na początku lat osiemdziesiątych popularność zdobyły pecety zgodne z procesorem Intela oraz funkcjonujące pod kontrolą systemu tworzonych przez przedsiębiorstwo Microsoft, na początku w DOS, a później w Windows. Dzisiaj, większość pecetów na świecie pracuje pod kontrolą Windows XP oraz 7. Sławne są też ultracienkie komputery mobilne, a mianowicie ultrabooki, ale popularnością cały czas cieszą się zwykłe komputery osobiste i inne mobilne, czyli notebooki i tablety. Sporo firm zajmuje się serwisowaniem tego typu urządzeń, między innymi przedsiębiorstwo Top Komputer z Łodzi. Elementem ich pracy jest całościowa naprawa komputerów, do której należy także naprawa laptopów Łódź.

Naprawa proponowana przez przedsiębiorstwo zawiera między innymi instalację kart rozszerzeń komputerowych, reinstalacja systemów operacyjnych czy naprawę i konserwację urządzeń komputerowych. Ponadto, wyspecjalizowana kadra ma w swej ofercie całością usługę IT, czyli usługę teleinformatyczną, do której należy na przykład zaprojektowanie i wykonanie sieci informatycznych albo dostawa sprzętu i jego serwis.