Historia rozwoju usług bankowych

Ostatnimi czasy w Polsce powstaje coraz więcej banków. Świadczą one rozmaite usługi i starają się przyciągać różnego rodzaju klientów. Zwykle powstają oferty dedykowane specjalnie dla konkretnego rodzaju klientów, aby podkreślić indywidualne podejście i elastyczność usług bankowych. Jak jednak narodziły się banki?

Kiedy zostały stworzone banki?

warta uwagi pożyczka pod zastaw mieszkaniaBanki w Polsce oferują różnorakie usługi, takie jak między innymi pożyczka pod zastaw mieszkania. Starają się one dedykować te usługi do określonego typu klienta. Banki komercyjne oferując usługi są nastawione na zysk. Banki istnieją od bardzo dawna. Pierwsze banki powstały w średniowiecznej Antwerpii. Przyjeżdżało tam wielu zagranicznych biznesmenów, którzy trudnili się handlem. Musieli oni gdzieś ulokować swoje zyski. Banki były bezpiecznym miejscem. Nie musieli obawiać się wtedy napaści i zagrabienia ich zysków, zazwyczaj w postaci złota przez grabieżców napotykanych na szlakach handlowych. Dodatkowo w czasach średniowiecznych waluta była bardzo ciężka, a trasy do przebycia bardzo długie. Nic dziwnego więc, że ówcześni ludzie byli zainteresowani usługami bankowymi. Nowożytność przyniosła znaczny rozwój usług bankowych. W szesnastym wieku rozpoczęto już oferowanie usług typu warta uwagi pożyczka pod zastaw mieszkania. Stanowiło to dla ówczesnych prawdziwą innowację. Oczywiście usługi takie jak warta uwagi pożyczka pod zastaw mieszkania oferowane były tylko dla najbogatszych. Współcześnie usługi bankowe są dla każdego.

Możemy wnioskować więc, że banki narodziły się w średniowieczu, a ich zadania nie różniły się od współczesnych. Banki starają się odpowiednio zindywidualizować usługę dostosowując ją do określonego typu klienta. Banki to instytucje przede wszystkim działające dla zysku.