Frezowanie: jak wybrać odpowiedni frez do materiału

W naszym domu mamy bardzo pragmatyczne podejście do obdarowywania się prezentami. Gdy jakiś czas wcześniej okazało się, że wszyscy dostaliśmy nietrafione prezenty od siebie, postanowiliśmy, że od tej pory będziemy robić listy, co kto sobie życzy i chciałby dostać.

Jakie są rodzaje frezów do aluminium?

frezy do aluminiumWspomniałam, z lekkim uśmiechem, tę sytuację, gdy zobaczyłam, że mąż napisał mi, iż chce frezy do aluminium. Wspaniale – pomyślałam – tego jeszcze nie kupowałam. Jednak postanowiłam się nie poddać i wybrać najwspanialsze frezy do aluminium jakie kiedykolwiek wyprodukowali. Później dowiedziałam się, że mój mąż nie wymyślił tego mi na złość, ale naprawdę tych frezów potrzebował, bo chciał zrobić aluminiowe meble do ogrodu. Wiedział, że pójdę je kupić do zaprzyjaźnionego sklepu z takim sprzętem, i jeśli wybiorę złe frezy to będzie je później mógł wymienić. Faktycznie, rodzajów frezów, nawet do aluminium jest sporo. 1-ostrzowe, 2-ostrzowe, różnej długości, średnicy i z różnym kształtem czoła – cokolwiek to znaczy. Gdy poszłam do sklepu Grześka i powiedziałam co mój mąż sobie zażyczył, on dokładnie wiedział jakie frezy mi dać, bo rozmawiali wcześniej do czego będą potrzebne. Usłyszałam też, że prawdopodobieństwo bym sama wybrała odpowiednie było bardzo małe, bo frezy do aluminium dzielą się na przykład na: nasadzane, trzpieniowe, z powłoką TCIN lub typu WR. Kształty to: palcowe, stożkowe i walcowe. Ze względu na właściwości dzieli się je na diamentowe, spiekane i ze stali szybkotnącej. Są oczywiście i różni producenci.

A że kartkę z zamówieniem dostałam akurat na prima aprilis to już zupełnie inna sprawa! Mój mąż zrobił mi naprawdę świetny dowcip. A ja w odwecie kupiłam mu frez, ale do drewna. Oczywiście wiedziałam, że i tak przyda mu się w domowym warsztacie, a nie mogłam sobie odmówić powrotu do domu z jakimś frezem.