Od kiedy zamieszkałam na wsi zaczęłam więcej czasu spędzać w kuchni. Posiadanie własnego ogrodu w którym rosną warzywa i owoce zdecydowanie miały w pływ na zmianę moich zainteresowań. Zaczęłam więcej gotować oraz wekować.
Sposoby produkcji syropów
Posiadanie własnego ogrodu w którym rosną zdrowe warzywa i owoce było dla mnie powodem do dumy. Chciałam aby moi bliscy mieli dostęp do ekologicznych produktów, które są pełne witamin i minerałów. Jednak oprócz korzystania z darów natury na bieżąco musiałam zastanowić się co robić z nadwyżkami. Nie chciałam aby cokolwiek z tego co uda mi się wyhodować zmarnowało się i trafiło na śmietnik. Tak wypadłam na pomysł, aby część z dojrzałych owoców i warzyw przeznaczyć na różnego rodzaju przetwory. Ochoczo zabrałam się za produkcję konfitur, kompotów soków, warzyw w occie i słonych zalewach. Jednak cały czas miałam ręce pełne roboty. A owoców przybywało zamiast ubywać. Zdecydowałam że oprócz kompotów i soków zacznę robić również syropy owocowe. Produkcja syropów odbywa się na dwa sposoby. Syrop można wykonać bezpośrednio z owoców, lub z otrzymanego surowego soku. Syrop wykonywany może być z owoców całych lub rozdrobnionych, które posypuje się cukrem. Cukier uwalnia sok z owoców oraz się w nim rozpuszcza co daje nam syrop. Owoce przesycone cukrem oddzielamy od syropu i powstaje z nich konfitura. Drugi sposób polega na gotowaniu soku surowego wraz z cukrem. Obróbka termiczna pozwala nam uzyskać syrop. W domowym przetwórstwie zdecydowanie bardziej sprawdza się metoda pierwsza, gdyż tylko okresowo mamy dostęp do dużej ilości owoców. A podczas produkcji słodkiego syropu możemy wykorzystać owoce przesiąknięte cukrem na dżemy i pyszne konfitury.
Produkcja domowych syropów jest bardzo prosta. Daje możliwość wykorzystania owoców w pełni, nie powstają przy tym duże ilości odpadów. My w okresie zimowym możemy cieszyć się słodkimi syropami dodawanymi do herbaty, lub konfiturami które możemy używać podczas wypieku ciast.