Dobre efekty dzięki animacjom komputerowym

 

Niewiele osób wie jak trudne jest tworzenie animacji komputerowych. Nawet najkrótsze i najprostsze animacje dwuwymiarowe potrafią spędzić sen z powiek, a długie animacje trójwymiarowe, to kilka razy bardziej czasochłonne zajęcie. 

Powstawanie animacji komputerowych

animacje komputerowe 3dJeżeli jesteśmy przeszkoleni w tej dziedzinie albo chociaż rozeznani w obsłudze programu do tworzenia animacji, to na pewno wiemy jak długie potrafi być to zajęcie. Rozpoczęcie tworzenia animacji polega na utworzeniu modelu, który będziemy animować, w trzech wymiarach. Są to modele znacznie trudniejsze do manipulacji, w porównaniu do modeli dwuwymiarowych, ponieważ każdy ruch odbywa się na wielu płaszczyznach. Jeżeli chcemy nasz model zastosować w animacji, każdy ruch musimy zakończyć utworzeniem klatki, która utworzy nam sekwencję całego ruchu. Animacje komputerowe 3d dlatego są tak czasochłonne, ponieważ aby stworzyć płynną animację, musimy stworzyć bardzo wiele klatek, ciągle poruszając naszym modelem tak, by jego ruch był realistyczny i prawidłowy. Pomimo tego, że to zajęcie pochłania wiele czasu, zwłaszcza gdy robimy to sami, na własną rękę, daje świetne rezultaty. Jeżeli potrafimy robić animacje, to im więcej czasu w nią włożymy, tym lepiej będzie ona wyglądała. Własnie dlatego, w produkcji animacji bardzo ważne są ambicje twórcy, ponieważ za każdym razem, gdy zostanie wyłapany nawet najmniejszy błąd, można go poprawić. W końcowej fazie tworzenia animacji, wybieramy tylko format w jakim ma ona być zapisana i mamy uwieczniony efekt naszej pracy.

Własnie dlatego, za każdym razem gdy widzimy dobrą animację trójwymiarową, zastanówmy się nad tym ile wysiłku ktoś włożył w tę pracę. Jest to spojrzenie z ciekawej perspektywy, ponieważ w ten sposób możemy zauważyć więcej, niż przeciętny widz, który do takich rzeczy raczej nie przykłada uwagi.