Projektowanie elektroniki to nie jest łatwa praca. Jakby nie patrzeć, należy mieć ogromną wiedzę na temat zachowania się różnych elementów koło siebie, tak więc powinniśmy wiedzieć jak się tworzy dzielniki napięć, jak dzielniki prądów a jeszcze jak zachowuje się opór w obwodzie, gdy rezystory są połączone szeregowo, a jak gdy są równolegle tak samo z kondensatorami.
Co powinno kierować każdego elektronika gdy projektuje jakieś obwody?
Jak działa cewka na obwód i co można zrobić mając wszystko razem, łącznie z elementami optycznymi, tyrystorami, tranzystorami czy lampami. Wiedza naprawdę musi być obszerna z całej gałęzi przemysłu elektronicznego, ponieważ projekty są różne i nigdy nie wiadomo, co będzie potrzebne w danym projekcie. Być może wystarczą elementy pasywne, a może nie obędzie się bez elementów aktywnych. Największa różnica mimo wszystko jest w projektowanie elektroniki na prądzie stałym lub zmiennym. Prąd zmienny jest prostszy ponieważ nie ma tam jeszcze różnych przebiegów prądu, wpływu częstotliwości itd. Jednak na prądzie zmiennym można zrobić więcej no i łatwiej wyprostować przebieg do sygnału stałego niż przerabiać go na zmienny, chociaż oczywiście są i takie płytki drukowane. Ogólnie rzecz biorąc obwody drukowane dzisiaj są naprawdę przeróżne, od małych, wielkości śródręcza małego dziecka, do dużych jak choćby płyta główna w super komputerze.
I to wszystko to już obwody dwustronne! Gdzie dawniej ta technologia nie była znana. Czym więc się kierować? Doświadczeniem, podstawową wiedzą teoretyczną oraz obliczeniami, jakie trzeba wcześniej wykonać.