Około jedna trzecia kobiet doświadcza utraty włosów w pewnym momencie swojego życia. Wśród kobiet po menopauzie aż dwie trzecie cierpi na przerzedzenie włosów lub łysienie. Wypadanie włosów ma często większy wpływ na samopoczucie kobiet niż mężczyzn, ponieważ jest dla nich mniej społecznie akceptowalne. Łysienie może poważnie wpłynąć na samopoczucie i jakość życia kobiety.
Łysienie – przyczyny oraz leczenie
Główny rodzaj wypadania włosów u kobiet jest taki sam jak u mężczyzn. Nazywa się to łysieniem androgenowym. U mężczyzn utrata włosów zwykle zaczyna się powyżej skroni, a cofnięta linia włosów ostatecznie tworzy charakterystyczny kształt litery „M”. Włosy na czubku głowy również stają się cienkie, często przechodzące w łysienie. U kobiet łysienie androgenowe zaczyna się od stopniowego przerzedzania włosów, a następnie zwiększa się wypadanie włosów promieniujące z czubka głowy. Linia włosów kobiety rzadko ustępuje, a kobiety nieczęsto stają się całkowicie łyse. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn wypadania włosów u kobiet, w tym schorzenia, przyjmowanie leków i stres fizyczny lub emocjonalny. Jeśli zauważa się nietypowe wypadanie włosów, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub dermatologiem, aby ustalić przyczynę i zaplanować odpowiednie leczenie. Leczenie łysienia androgenowego opiera się zwykle na stosowaniu leków takich jak minoksydyl antyandrogeny, czy też suplementy żelaza. Przeszczep włosów jest coraz bardziej popularnym zabiegiem, rekomendowanym jednak w ostateczności, gdy terapie lekowe nie przynoszą efektów.
Wypadanie włosów u kobiet może być frustrujące, ale w ostatnich latach nastąpił wzrost sposobów na radzenie sobie z tym problemem. Ważne jest, aby przy pierwszych oznakach łysienia szukać pomocy u specjalisty, który zbada przyczyny tego stanu oraz zaproponuje odpowiednią terapię dopasowaną do indywidualnego pacjenta.