Czy suknia do ślubu musi być biała?

W naszym kręgu kulturowym przyjęło się, iż suknie ślubne powinny być zawsze koloru białego. W naszej kulturze biel oznacza niewinność, czystość – czyli cechy, które powinny charakteryzować przyszłą małżonkę. Co jednak ciekawe, w Indiach ta sama biel uważana jest za kolor żałoby – tamtejsze panny młode idą do ślubu otoczone kolorami takimi jak pomarańcz, fiolet, czerwień.

Czy faktycznie suknie ślubne powinny być wyłącznie białe? Oczywiście, że nie! Współczesna moda pozwala na wszelkie możliwości kolorystyczne, o ile tylko sukienka jest elegancka i podkreśla powagę wydarzenia. Jakie suknie wybierają panny młode? Wiele z nich decyduje się na biel, ecru czy kość słoniową, przełamaną kolorystycznymi akcentami w kolorach szafiru, czerwieni, rzadziej zieleni czy purpury. Na czym to polega? Na dobraniu odpowiednich kolorystycznie dodatków! Są to najczęściej buty, szarfa obejmująca talię, kwiaty pod kolor oraz toczek lub kolorowa biżuteria. Suknie ślubne same w sobie coraz częściej są także połączeniem różnorodnych kolorów – do najchętniej wykorzystywanych zalicza się połączenie kości słoniowej oraz karminu – taka suknia z pewnością przyciągnie uwagę wszystkich gości weselnych!
Co w przypadku sukni do ślubu cywilnego? Tu sprawa jest nieco prostsza – sukienki eleganckie znaleźć możemy praktycznie w każdym centrum handlowym, butiku, w sklepach internetowych – wybór może przyprawić o zawrót głowy! Ważne jest, aby sukienka była elegancka, zakrywała mankamenty figury(np. tęższe uda czy łydki, brak wcięcia w talii). Sukienka taka może być w dowolnym kolorze – nawet czarnym.

Najważniejsze jest oczywiście to, aby była ona wygodna i nie krępowała ruchów. Warto również popatrzyć, jakie suknie na wesele wybierają panie – często sięgają po kolory do tej pory “zakazane” dla gości: czerń i biel. Podczas poszukiwań sukni ślubnej istotna jest również cena – wiele sukienek, które doskonale odpowiadają tej sytuacji jest znacznie tańsza i wygodniejsza niż klasyczne suknie kupowane w ślubnych salonach.