Czym jest kontaktowe zapalenie skóry? Przede wszystkim jest to choroba określana również mianem wyprysku skórnego. Powodem tego rodzaju schorzenia jest przede wszystkim kontakt z alergenem lub też substancją silnie drażniącą skórę.
Niestety, unikanie kontaktu z alergenami jest również najskuteczniejszą metoda i lekiem na objawy chorobowe. W dalszej kolejności lekarze wymieniają przede wszystkim maści oraz balsamy, których głównym zadaniem jest niwelowanie stanu zapalnego na skórze. Balsamy oraz maści posiadają w swoim składzie naturalne składniki, jak również pentanol, który pozwala na łagodzenie naskórkowych stanów zapalnych.
Jak rozpoznawane jest kontaktowe zapalenie skóry? Pierwszy etapem jest oczywiście wywiad lekarski, podczas którego lekarz mu ustalić, czy stan zapalny jest stanem alergicznym, czy też wynika z podrażnienia konkretną substancją Jest jest to podejrzenie o reakcje alergiczne niezbędne będzie wykonanie kilku testów, na podstawowi których możliwe stanie się postawienie nieco trafniejszej diagnozy. może być to n. test płatkowy, podczas którego do skóry pacjenta przykładane są płytki z konkretnymi substancjami. Na podstawie reakcji skóry oceniany jest rodzaj schorzenia.
Badanie może polegać również na nakłuciu niewielka igłą skóry oraz wprowadzenie w obręb nakłucia płynu zawierającego konkretne alergeny – podczas kiedy skóra będzie wchłaniała płyn możliwe jest zaobserwowanie konkretnych zachowań. Wynik takiego badania powinien być widoczny już po ok. 15 minutach. leczenie polega przede wszystkim na podawaniu leków antyhistaminowych, których zadaniem jest zmniejszenie obrzęku, stanów zapalnych. W przypadku, kiedy choroba obejmuje znacznie większą powierzchnię ciała zastosowanie mają kortykosterydy.
Istotne jest jednak, iż zastosowanie sterydów również może znacząco wzmocnić efekt stanu zapalnego, gdyż również sterydy mogą być substancją alergenną. lekarze skłonni są również stosować metodę odczulania, czyli podawania niewielkich ilości alergenu przez dłuższy czas, tak, aby organizm nie reagował stanem zapalnym, a przyzwyczaił się.