Charakteryzacja siodła skokowego

Siodło pełni najważniejszą rolę zarówno dla samego jeźdźca, jak i dla konia. Jednak to od niego zależy w jaki sposób koń będzie się poruszał. Jeżeli więc planujesz rozpocząć treningi na koniu, musisz posiadać odpowiednie siodło.

Czym są siodła skokowe?

siodło skokoweNależy zdawać sobie sprawę z najważniejszej kwestii, jaką jest doskonałe dopasowanie siodła do rodzaju jeździectwa, do konkretnej sylwetki jeźdźca oraz do rozmiaru konia. Jednak przedmiot ten nie może w żaden sposób krępować ruchów konia, ponieważ jazda w tym wypadku zostanie bardzo niefortunna. Generalnie siodło skokowe nada się w tym wypadku, kiedy planujesz wykonywać wraz ze swoim koniem różnorodne przeszkody. Jak sama nazwa wskazuje – siodło te umożliwia skakanie. Wyróżnia je wśród innych głównie specyficzna budowa, ponieważ jego siedzisko jest bardzo płytkie a jego najgłębsze miejsce znajduje się bezpośrednio z tyłu, a dokładnie za strzemionami. Siodło te stosowane jest przede wszystkim podczas treningu skoków przez przeszkody, ale także w trakcie jazdy terenowej chociażby na plaży, kiedy to podłoże jest nierówne i mniej stabilne. Jazda w terenie wymaga również pół przysiadu jeźdźca, dlatego takie siodło w tym przypadku okaże się najbardziej wygodne i nie sprawi żadnej trudności dla profesjonalnego czy amatorskiego jeźdźca. Warto również zauważyć, że siodło te jest specjalne wyprofilowane, co pomaga jeźdźcowi utrzymać stałą równowagę przy każdym skoku, itp. Stworzenie takiego siodła ma na celu pozwolić jeźdźcowi na jak największe obciążenie konia podczas różnorodnych skoków.

Istnieje wiele różnorodnych rodzai siodeł dla konia, które należy dobrać biorąc pod uwagę konkretne czynniki. Dzięki temu jazda stanie się znacznie przyjemniejsza zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca. Bezpieczna jazda w tym przypadku jest priorytetowa.