W wielu domach nadal stoją stare kotły do centralnego ogrzewania. Wrzuca się do nich niestety wszystko, gdyż trudno żeby coś im zaszkodziło. W tym przypadku nie można mówić o ekologii. Tym bardziej, że domy takie bardzo często nie są w ogóle ocieplona. Dla użytkowników to nie jest jednak ważne. Dla nich liczy się tylko to, żeby w domu było ciepło. Jednak wielu ludziom zależy na środowisku naturalnym.
Ludzie są coraz bardziej świadomi tego, że to, czym palimy w piecu ma pływ na nasze zdrowie. Wiele osób decyduje się zatem na nowoczesne instalacje grzewcze. Absolutnym hitem jest wykorzystanie energii słonecznej. Ogrzewanie tego typu będzie najbardziej ekologiczne. Zwłaszcza kiedy przed nami budowa domu pasywnego.
Kolektory spełniają tutaj bardzo ważną rolę. Podgrzewają nie tylko wodę użytkową, ale mogą również stanowić źródło ogrzewania dla domu. Jednak wiadomo, że w naszej szerokości takie ogrzewanie nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu, gdyż będzie na pewno nie wystarczające.
Drugim najbardziej ekologicznym rodzajem ogrzewania jest ogrzewanie gazowe. Gaz jest jednym z najczystszych paliw, jakie mamy w chwili obecnej do dyspozycji. Nie zawiera siarki. Nie powstaje tutaj dwutlenek węgla w dużych ilościach. Warto wiedzieć, że także samo wydobycie gazu nie jest jakoś szczególnie uciążliwe dla środowiska.
Trzecią możliwością jest ogrzewanie przy pomocy biomasy. Nie jest to paliwo kopalne. Zawiera naprawdę mało popiołu oraz siarki. Przy spalaniu nie powstają zatem siarki oraz pyłki. Nie można tego powiedzieć o węglu. Warto wiedzieć, że drewnem można ogrzewać dom w sposób ekologiczny. Trzeba tylko pamiętać o dobry przeprowadzeniu całego procesu spalania drewna. Tylko jeśli o to zadbamy to możemy zyskać pewność, że nie będziemy wypuszczać do atmosfery zbyt wielu szkodliwych substancji.
Według niektórych samo pozyskiwanie biomasy budzi naprawdę sporo kontrowersji. Mówi się o tym, że gospodarka leśna nie jest prowadzona w sposób zrównoważony. Jednak ważne jest tutaj, aby drewno pozyskane z lasu pochodziło z bliska. Transport takiego drewna także ma bowiem wpływ na środowisko.